Urząd Miasta Sulejówek

środa, 22.09.2021
Joachima, Maurycego, Darii
Telefon: +48 22 76-06-201
e-mail:urzad@umsulejowek.pl

Menu

Nawigacja

Treść strony


 • -

Bourg-la-Reine

Bourg-la-Reine, jedna z najmniejszych gmin w regionie Hauts-de-Seine, o powierzchni 182 hektarów, zachowała, mimo upływu czasu, swój sadowniczo-ogrodniczy charakter. Mimo przebiegającej przez jej centrum drogi o dużym natężeniu ruchu (N20), nie zatraciła też dziedzictwa historycznego z okresu, kiedy to stanowiła pierwszy etap pielgrzymki do Santiago de Compostella, na dawnej drodze rzymskiej z Paryża do Orleanu.

Osoby związane z Bourg-la-Reine:Henryk IV,

 • Jean de la Fontaine,
 • Francois Villon,
 • Albert Camus.

Także Nostradamus uwiecznił miasto w jednej ze swoich przepowiedni.
Po wojnie miasto liczyło 6 tys. mieszkańców. W latach sześćdziesiątych populacja zwiększyła się do 18 tys.

Bourg-la-Reine zachowało jednak swój "wiejski" charakter i gościnność, dzięki którym jest atrakcyjnym miejscem dla sławnych osobistości ze świata sztuki, nauki, literatury, polityki.
W celu zachowania dziedzictwa historycznego, od 1998 roku miasto finansuje prace archeologiczne a znalezione przedmioty są systematycznie eksponowane w Urzędzie Miasta.
W willi Saint-Cyr znajduje się kolekcja dzieł współczesnych artysty pochodzącego z Bourg-la-Reine o nazwisku Dalpayrat.
Bourg-la-Reine, skrzyżowanie dróg u wrót Paryża

Gmina Bourg-la-Reine znajduje się w centrum sieci komunikacyjnej drogowej, kolejowej i lotniczej. To idealne położenie geograficzne pozwala znaleźć się w samym sercu Paryża w niecały kwadrans. Możliwość szybkiego i sprawnego przemieszczania się jest głównym atutem, z którego korzystają wszystkie przedsiębiorstwa usytuowane w Bourg-la-Reine.

Atuty komunikacyjne:

 • położenie o kwadrans od lotniska Paris-Orly
 • położenie o 20 minut od dworców kolejowych Gare du Nord, Montparnasse i stacji TGV Atlantique, umożliwiających błyskawiczne przemieszczanie się po całym kraju
 • położenie na drodze RN 20, 5 km od Paryża
 • położenie w bezpośrednim sąsiedztwie autostrad A86, A6, A10
 • połączenie z Regionalną Siecią Komunikacyjną i siecią paryskiego metra (RR/Metro), dzięki stacji kolejki dojazdowej w samym centrum miasta
 • sprawna sieć połączeń autobusowych

Bourg-la-Reine dysponuje także niezbędną infrastrukturą do organizowania zebrań, seminariów czy promocji:

 • Les Colonnes - funkcjonalne i nowoczesne centrum o powierzchni 700 m2, przystosowane do pomieszczenia 500 osób, z parkingiem na 600 samochodów
 • La Villa Saint-Cyr - stylowy pałacyk o powierzchni 600 m2, który może przyjąć do 140 osób, usytuowany w parku, trzypiętrowy obiekt, gdzie można przeprowadzić seminarium, bankiet czy zebranie.

Dzięki licznym imprezom handlowym, takim jak: "Handlowa piętnastka", "Tydzień angielski", "Tydzień niemiecki", "Targ przysmaków lokalnych" a także dwutygodniowy targ przyciągający ponad stu kupców i szeroką klientelę, Bourg-la-Reine cieszy się opinią prężnego miasta handlowego. Sprzyja także rozwojowi rzemiosła. Rada Miasta zadecydowała o utworzeniu nowocześnie wyposażonego „domu rzemiosł”: ma to być miejsce przystosowane do przyjęcia nowych firm rzemieślniczych, stwarzające rzemieślnikom
lepsze warunki pracy.

Duża podaż usług w Bourg-la-Reine sprawia, że firmy i instytucje mają dogodne warunki do zainstalowania się w Bourg-la-Reine. Z oferty tej skorzystały już znane firmy np. Spółka Wód Mineralnych Evian-Volvic (Grupa Danone) czy spółka informatyczna Sidexa. Niebawem dołączy do nich Atlantic, producent konwektorów i elementów grzewczych.

Bourg-la-Reine to prężny ośrodek kulturalny: przy współudziale miast Chatenay-Malabry i Sceaux, prowadzi scenę "Les Gemeaux" i Państwową Szkołę Muzyki, Tańca i Sztuki Teatralnej, w której, pod czujnym okiem 55 wykładowców nauczających 40 przedmiotów, uczy się prawie 1000 uczniów.

Bourg-la-Reine jest miastem położonym w samym sercu terenów zielonych, w pobliżu wspaniałego Parc de Seaux i rozarium w l'Hay-les-Roses, dzięki czemu jest miejscem, w którym chce się żyć.

Kolejną dziedziną, którą może się poszczycić Bourg-la-Reine jest szkolnictwo wyższe: Szkoła Główna, Wydział Farmacji w Chatenay-Malabry, Politechnika, Wydział Prawa Uniwersytetu w Sceaux to szkoły, gdzie można rozwijać się zawodowo.

Miasta partnerskie
„Nie ma większej radości, niż spotkanie ze starym przyjacielem. Porównywalna może być tylko radość z nawiązania nowej przyjaźni”. Cytat z Rudyarda Kiplinga stanowi dla Bourg-la-Reine motto w nawiązywaniu międzynarodowych przyjaźni, które utrzymuje przyjacielskie stosunki z wieloma miastami na całym świecie.

Kenilworth (Wielka Brytania)
Jest miastem bliźniaczym Bourg-la-Reine od 1982 roku, ale kontakty rozpoczęły się już w roku 1978, dzięki Międzynarodowemu Stowarzyszeniu Przyjaźni w Bourg-la Reine. Kenilworth, miasto w departamencie Middlands, liczy 25 000 mieszkańców, szczyci się bogatą przeszłością sięgającą czasów średniowiecza.

Monheim (Niemcy)
Nie jest to miasto partnerskie Bourg-la-Reine, ale związane jest z nim przyjaznymi stosunkami. Monheim znajduje się w połowie drogi pomiędzy Duseldorfem i Kolonią nad Renem.

Reghin (Rumunia)
Kontakt nawiązany został w 1992 r. Deklarację przyjaźni podpisano 13 kwietnia 1999.

Yanqing (Chiny)
W 1994 roku, Bourg-la-Reine postanowiło nawiązać współpracę z Yanqing (dystrykt pekiński). We wrześniu 1995 podpisane zostało porozumienie, na mocy którego obie strony zobowiązały się do rozwijania więzi kulturowych, gospodarczych i społecznych.

Bourg-la-Reine utrzymuje kontakty z Warszawą dzięki Stowarzyszeniu Ile-de-France, które organizuje wymiany i podróże o charakterze biznesowym, wymiany szkolne, sportowe i imprezy kulturalne: mistrzostwa piłkarskie, tygodnie handlowe, międzynarodowe spotkania grup roboczych - studia projektów.

W roku 2003, dzięki Stowarzyszeniu Ile-de-France, Bourg-la-Reine nawiązało kontakty z naszym miastem. W wyniku dynamicznej współpracy w dniu 14 marca 2006 r. w Sulejówku podpisana została Karta Przyjaźni Miast Bliźniaczych.


JAK SIĘ ZACZĘŁO?

Pierwsze korespondencyjne kontakty pomiędzy Sulejówkiem a Bourg-la-Reine miały miejsce wiosną 2003 r. poprzez Warszawskie Centrum Demokracji Lokalnej.

Do pierwszych bezpośrednich kontaktów pomiędzy Sulejówkiem a Bourg-la-Reine doszło już w maju 2003 r. podczas wizyty przedstawicieli samorządu i stowarzyszeń Bourg-la-Reine w naszym mieście.

Co się wydarzyło w latach 2004 - 2006?
W styczniu 2004 r. Sulejówek przystąpił do Stowarzyszenia Ile de France dla Promocji i Wymiany z siedzibą w Serocku współpracującego z podparyskim stowarzyszeniem Ile-de-France en Varsovie z siedzibą w Bourg-la-Reine, w ramach którego miały miejsce:

W ROKU 2004
Wymiana grup kombatantów z Sulejówka i podparyskiego Bourg-la-Reine.
„Stoły smakosza” w Bourg-la-Reine z udziałem delegacji z Sulejówka.
Dni Polskie we Francji z udziałem przedstawicieli Sulejówka – chóru, sportowców, artystów, radnych RM, pracowników UM.
Misja Gospodarcza w Sulejówku z udziałem przedstawicieli biznesu gmin podparyskich, podczas której z inicjatywy Pana Burmistrza Waldemara Chachulskiego, został podpisany protokół porozumienia pomiędzy Stowarzyszeniem Forum Gospodarcze Sulejówek i Stowarzyszeniem przedsiębiorców z regionu Essone we Francji.

W ROKU 2005
Wizyta w Sulejówku przedstawicieli władz samorządowych oraz stowarzyszeń miasta Bourg-la-Reine i udział w uroczystościach miejskich z okazji Święta 3-go maja.
Rozgrywki koszykówki w Sulejówku z udziałem sportowców miast polskich stowarzyszonych w Ile-de-France i miast francuskich skupionych wokół Ile-de-France en Varsovie (22 osobowa grupa 13-letnich chłopców).
Zaprzyjaźnione rodziny z Bourg-la-Reine (16 osób) u rodzin z Sulejówka.
Podpisanie umowy o intencji partnerstwa między Sulejówkiem a Bourg-la-Reine.

W ROKU 2006
W dniu 14 marca 2006 r. w Sulejówku podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Sulejówkiem i Bourg-la-Reine (Francja) w ramach miast bliźniaczych.

Dotychczasowa współpraca, za pośrednictwem stowarzyszeń, obejmująca wymianę młodzieży, w tym sportowców, mieszkańców, organizacji, głównie środowisk kombatanckich, przedstawicieli rzemiosła artystycznego, samorządu lokalnego oraz nawiązanie współpracy gospodarczej poprzez podpisanie deklaracji współdziałania i wzajemnej promocji pomiędzy stowarzyszeniami przedsiębiorców przebiegała niezwykle dynamicznie. Podpisanie umowy bliźniaczej bezpośrednio z merostwem Bourg-la-Reine (w trzy miesiące po podpisaniu deklaracji partnerstwa) jest dla społeczności Sulejówka ogromnym wyróżnieniem.

W uroczystości wzięli udział członkowie delegacji z Bourg-la-Reine:

oraz przedstawiciele władz administracji rządowej i samorządowej, Ambasady Francji w Polsce, a także licznie przybyli przedstawiciele naszego miasta.

Karta Przyjaźni Miast Bliźniaczych podpisana 14 marca 2006 r. przez p. Hannę Matracką – Przewodniczącą Rady Miasta Sulejówek, p. Waldemara Chachulskiego – Burmistrza Miasta Sulejówek, p. Jean-Noël Chevreau – Mera Miasta Bourg-la-Reine zobowiązuje władze samorządowe naszych miast do wspierania, poprzez wspólnie ustalone działania, wymiany między Mieszkańcami, Stowarzyszeniami i Samorządami oraz projektów bilateralnych we wszelkich dziedzinach, a w szczególności: edukacji, kultury i sportu, gospodarki, ochrony środowiska.

W przemówieniu wygłoszonym podczas uroczystości p. Jean-Noël Chevreau, Mer Bourg-la-Reine podkreślił, że tradycje współpracy mieszkańców Mazowsza z regionem Ile – de - France sięgają Wiosny Ludów i czasów napoleońskich oraz II wojny światowej i są przykładem historycznych związków, których uhonorowaniem jest podpisana umowa.
Potwierdził to w swojej przemowie p. Waldemar Chachulski – Burmistrz Miasta Sulejówek, który dodał, że podpisanie aktu zbliźniaczenia miasta Sulejówek i miasta Bourg-la-Reine daje solidne podstawy do dalszej budowy prawdziwego europejskiego partnerstwa we wspólnej Europie, ojczyźnie naszych dzieci, wspólnym domu następnych pokoleń.

 • p. Jean Noël Chevreau i p.Guillemette Chevreau –Mer i jego żona
 • p. Françoise Schoeller- Zastępca Mera ds. rodziny i spraw społecznych
 • p. Pierre-François Andrieux - Radny Miasta Bourg-la-Reine ds. Młodzieży i Sportu
 • p. AlainVandaele - Prezes Stowarzyszenia Kółek Sportowych Bourg-la-Reine
 • p. Agnès Szumanski - Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Ile-de-France en Varsovie
 • p. Guy Reppelin - Prezes A.R.A.I (Stowarzyszenia Przyjaźni Międzynarodowych Bourg-la-Reine)

W celu stworzenia ram programowych współpracy zorganizowano z gośćmi, w dniach 14-15 marca, szereg spotkań. Oczekujemy, że wyniesiona z nich wiedza pozwali na sprecyzowanie tematów współpracy na najbliższe miesiące:

I. Gimnazjum Nr 2 - spotkanie z uczniami pod hasłem – „Sport i rekreacja”:

 • dyscypliny sportowe i ich popularność
 • sposoby uprawiania sportu
 • funkcjonowanie sportowych klubów młodzieżowych
 • organizacja zawodów i turniejów sportowych.

II. Miejska Biblioteka Publiczna – spotkanie z kierownikiem MOPS, Pełnomocnikiem Burmistrza ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, przedstawicielem Romów w Sulejówku:

 • poszanowanie różnorodności etnicznej i kulturowej
 • problemy społeczne
 • opieka nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi
 • bezrobocie
 • formy wsparcia dla uzależnionych

III. Zespół Szkół Licealnych – spotkanie z młodzieżą:

 • doświadczenia francuskie w powołaniu Młodzieżowej Rady Miasta
 • funkcjonowanie organizacji młodzieżowych
 • popularność kierunków studiów i zawodów wśród młodzieży francuskiej, doradztwo zawodowe
 • problemy młodzieży – agresja, nieprzystosowanie społeczne

IV. Zespół Szkół Nr 1 – spotkanie w redakcji gazety międzyszkolnej „Co tam w budzie?”:

 • doświadczenia szkół francuskich w funkcjonowaniu „europejskich klas dziedzictwa kulturowego”
 • dzień powszedni ucznia francuskiego
 • hobby i zainteresowania – organizacja wolnego czasu dzieci i młodzieży.

drukuj całą stronę

Aktualności

2020.08.28
Ogłoszenie o możliwiości zakupu drewna opałowego
2020.08.03
Zmiana metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Informujemy, że od 1 września 2020 r. następuje zmiana metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zgodnie z Uchwałą Nr XX/207/2020 Rady Miasta Sulejówek z dnia 23 kwietnia 2020 r. w sprawie wyboru metody opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie Miasta Sulejówek oraz ustalenia stawki takiej opłaty, obowiązywać będzie nowy system rozliczania za odbiór odpadów.

2020.11.13
INWENTARYZACJA INDYWIDUALNYCH ŹRÓDEŁ CIEPŁA NA TERENIE MIASTA SULEJÓWEK

Szanowni Mieszkańcy, informujemy, że na terenie Miasta Sulejówek przeprowadzona jest inwentaryzacja źródeł ciepła.

ANKIETA – INWENTARYZACJA ŹRÓDEŁ CIEPŁA

 

Galeria zdjęć

 • "Witacz" - wjazd do Sulejówka
 • Pomnik Żołnierzy A.K. Harcerskiego Batalionu "Zośka" Mieszkańców Miłosny i Sulejówka
 • Willa "Dewajtis" Czesława i Apolonii Sandrów - obecnie budynek Urzędu Miasta Sulejówek
 • Ogród Pamięci Dzieci ofiar hitlerowskiego obozu Auschwitz - Birkenau
 • Pomnik Ofiar II wojny światowej
przejdź do galerii

Reklama

1% podatku dla organizacji pożytku publicznego

Urząd Miasta Sulejówek

ul. Dworcowa 55, 05-070 Sulejówek
tel. / fax (22) 76-06-201 / (22) 76-06-213
e-mail: urzad@umsulejowek.pl

Godziny urzędowania

- poniedziałek w godz. 9:00 - 18:00
- wtorek-czwartek w godz. 8:00 - 16:00
- piątek w godz. 8:00 - 15:00

Stopka

Copyright Urząd Miasta Sulejówek 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.