Nawigacja
Menu
Menu
MIESZKANIEC
Treść strony
Spisz się sam i pomóż swojej gminie wygrać w konkursie Prezesa GUS
Główny Urząd Statystyczny zaprasza rolników do wsparcia swoich lokalnych społeczności w konkursie na gminę o najwyższym odsetku spisanych gospodarstw rolnych w kanale SAMOSPISU INTERNETOWEGO.Zakończyłeś spis rolny? Zapytaj o to innych
Do końca Powszechnego Spisu Rolnego zostało już niewiele czasu, a wciąż część rolników nie wywiązała się z obowiązku spisowego. Dla polskiego rolnictwa znaczenie ma KAŻDY wypełniony formularz spisowy, dlatego warto o tym przypominać w gronie swoich sąsiadów i znajomych.Masz problem ze spisem rolnym? Dzwoń na infolinię!
- autor: Ref. Ochrony Środowiska i Gospodarowania Odpadami
Co by się stało, gdyby nie było spisu rolnego…
- autor: Ref. Ochrony Środowiska i Gospodarowania Odpadami
Rolnik z miasta też się musi spisać!
Rolnicy mieszkający w miastach Mazowsza to wbrew pozorom spora społeczność liczona w tysiącach. Wielu z nich może nawet nie wiedzieć, że powinni wziąć udział w trwającym do końca listopada Powszechnym Spisie Rolnym.Płacisz podatki? Segregujesz śmieci? Jesteś rolnikiem? Weź udział w spisie rolnym! To taki sam obowiązek.
- autor: Ref. Ochrony Środowiska i Gospodarowania Odpadami
Rolniku, chcesz się spisać wspólnie z rachmistrzem? Zgłoś się!
- autor: Ref. Ochrony Środowiska i Gospodarowania Odpadami
- autor: Ref. Ochrony Środowiska i Gospodarowania Odpadami
Spis rolny – bezpieczeństwo ludzi i danych to priorytet!
- autor: Ref. Ochrony Środowiska i Gospodarowania Odpadami
Dzwoni rachmistrz? Skorzystaj z okazji i spisz gospodarstwo rolne!
- autor: Ref. Ochrony Środowiska i Gospodarowania Odpadami
Ważna informacja dla rolników – zawieszenie wywiadów bezpośrednich w Powszechnym Spisie Rolnym
- autor: Ref. Ochrony Środowiska i Gospodarowania Odpadami
Wesprzyj nasze miasto i spisz gospodarstwo rolne!
- autor: Ref. Ochrony Środowiska i Gospodarowania Odpadami
Rolniku, Twoje dane są bezpieczne!
Powszechny Spis Rolny 2020, tak jak wszystkie prowadzone przez statystykę publiczną badania, jest realizowany z zachowaniem wysokich standardów bezpieczeństwa i w oparciu o nowoczesne techniki teleinformatyczne.Halo! Jestem rolnikiem i chciałbym się spisać
Spis przez telefon to rozwiązanie stworzone z myślą o rolnikach, którzy nie posiadają komputera i dostępu do Internetu. Jest to metoda w pełni bezpieczna i wygodna – można się spisać w domu, bez konieczności kontaktu z osobami z zewnątrz. O możliwości spisania się przez telefon będą przypominać rachmistrze dzwoniąc od 16 września do rolników i proponując wypełnienie obowiązku spisowego w ten właśnie sposób.Rolniku, nie masz komputera? Spisz się w Gminnym Punkcie Spisowym!
Jeśli nie posiadasz komputera z dostępem do Internetu, a chcesz dopełnić obowiązku udziału w Powszechnym Spisie Rolnym, skorzystaj z Gminnego Punktu Spisowego.Ogłoszenie naboru na Rachmistrza
Burmistrz Miasta Sulejówek – Gminny Komisarz Spisowy ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór kandydatów na rachmistrzów terenowych. Szczegółowe informacje o naborze na kandydatów na rachmistrzów terenowych znajdują się poniżej.POWSZECHNY SPIS ROLNY 2020
Szanowni Mieszkańcy !
W terminie od 1 września do 30 listopada 2020 r., na terenie całego kraju odbędzie się Powszechny Spis Rolny PSR 2020 (wg stanu na 1 czerwca 2020 r.)
Spis rolny jest jedynym badaniem statystycznym dostarczającym szerokiego zakresu informacji o gospodarstwach rolnych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju.
Celem Powszechnego Spisu Rolnego jest:
- zapewnienie bazy informacyjnej o gospodarstwach rolnych i związanych z nimi gospodarstw domowych, koniecznej dla realizacji krajowej, regionalnej i lokalnej polityki rolnej i społecznej na wsi;
- dostarczenie informacji z dziedziny rolnictwa w zakresie i terminach określonych przez Komisje Europejską na potrzeby Wspólnej Polityki Rolnej;
- analizy zmian jakie zaszły w rolnictwie na przestrzeni ostatnich 10 lat;
- wykonanie zobowiązań Polski w zakresie dostarczenia informacji dla potrzeb innych niż EUROSTAT organizacji międzynarodowych (m. in.: FAO, OECD);
- aktualizacja statystycznego rejestru gospodarstw rolnych i przygotowanie operatów do pogłębionych badań reprezentacyjnych z zakresu rolnictwa w kolejnych latach.
UDZIAŁ W SPISIE ROLNYM JEST OBOWIĄZKOWY.
Kto podlega spisowi rolnemu?
Spis będzie prowadzony w gospodarstwach indywidualnych oraz w gospodarstwach rolnych osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej.
W przypadku gospodarstw rolnych osób fizycznych (gospodarstwa indywidualne) spisem rolnym zostaną objęte wszystkie gospodarstwa rolne o powierzchni 1 ha użytków rolnych i więcej, a także gospodarstwa o powierzchni poniżej 1 ha użytków rolnych (w tym nieposiadające użytków rolnych) prowadzące działy specjalne produkcji rolnej lub produkcję rolną (roślinną i/lub zwierzęcą) o następującej skali:
- 0,5 ha – dla drzew owocowych;
- 0,5 ha – dla krzewów owocowych;
- 0,5 ha – dla warzyw gruntowych;
- 0,5 ha – dla truskawek gruntowych;
- 0,5 ha – dla chmielu;
- 0,3 ha – dla szkółek sadowniczych;
- 0,3 ha – dla szkółek ozdobnych;
- 0,1 ha – dla tytoniu;
- 5 sztuk – dla bydła ogółem;
- 20 sztuk– dla świń ogółem;
- 5 sztuk – dla loch;
- 20 sztuk – dla owiec ogółem;
- 20 sztuk – dla kóz ogółem;
- 100 sztuk – dla drobiu ogółem;
- 10 sztuk – dla zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych.
- 20 pni dla pszczół.
Gospodarstwo rolne osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej to gospodarstwo rolne prowadzone przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemająca osobowości prawnej, którego podstawa działalność jest zaliczana wg PKD do sekcji A, dział 01, grupy : 01.1, 01.2, 01.3, 01.4, 01.5, 01.6 klasa 01.61, a także niezależnie od zaklasyfikowania działalności podstawowej, gdy w gruntach użytkowanych przez jednostkę powierzania użytków rolnych przekracza 1 ha lub prowadzony jest chów/hodowla zwierząt gospodarskich.
Ogrody działkowe nie spełniają powyższych kryteriów, więc nie będą objęte spisem rolnym.
W jakiej formie zostanie przeprowadzony spis rolny?
Dane do PSR 2020 będą zbierane metodami:
- samospisu internetowego – każdy rolnik będzie mógł dokonać spisu we własnym domu, na własnym urządzeniu mającym połączenie z Internetem, za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego.
- metodą udziału w spisie będzie wywiad telefoniczny (przeprowadzany przez rachmistrza telefonicznego)
- wywiadu bezpośredniego (przeprowadzanego przez rachmistrza terenowego, który odwiedzi gospodarstwo rolne pod warunkiem, że pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna w kraju).
Rolnicy nie posiadający w domu dostępu do Internetu będą mieli zapewniony dostęp do pomieszczeń wyposażonych w sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu w lokalu Gminnego Biura Spisowego.
Jakie pytania usłyszą rolnicy w trakcie spisu?
Dokładny zakres informacji zbieranych w PSR 2020 dostępny jest w załączniku nr 2 do ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. (Dz.U. poz. 1728).
W spisie rolnym będą zbierane dane, dotyczące m.in.:
- osoby kierującej gospodarstwem rolnym;
- położenia gospodarstwa na obszarach o ograniczeniach naturalnych;
- osobowości prawnej;
- produkcji ekologicznej;
- rodzaju użytkowanych gruntów;
- powierzchni zasiewów według upraw;
- powierzchni nawadnianej;
- zużycia nawozów mineralnych i organicznych;
- pogłowia zwierząt gospodarskich według grup wiekowo-użytkowych;
- rodzaju budynków gospodarskich;
- liczby maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym;
- wkładu pracy w gospodarstwo rolne użytkownika i członków jego gospodarstwa domowego oraz pracowników najemnych.
Bezpieczeństwo danych:
Spisy, tak jak wszystkie prowadzone przez GUS badania statystyczne, realizowane są z zachowaniem wysokich standardów bezpieczeństwa, w oparciu o nowoczesne techniki teleinformatyczne. Narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa stosowane przez statystykę publiczną spełniają najwyższe standardy i zapewniają pełną ochronę gromadzonych informacji.
Osoby wykonujące prace spisowe są obowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Przed przystąpieniem do pracy rachmistrzowie są pouczani o istocie tajemnicy statystycznej i sankcjach za jej niedotrzymanie.
Dane pozyskane podczas spisów mogą być wykorzystywane wyłącznie do opracowań, zestawień i analiz statystycznych oraz do aktualizacji operatów do badań statystycznych prowadzonych przez służby statystyki publicznej.
Udostępnianie lub wykorzystywanie danych uzyskanych w spisach dla innych niż podane celów jest zabronione, pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Bieżące informacje o spisie rolnym dostępne są na rządowej stronie internetowej spisrolny.gov.pl