Miasto Sulejówek

Nawigacja

Treść strony

Akcja dla Bartka 2018-2019

Akcja dla Bartka 2018-2019

 

Nasz wielki Rodak Święty Jan Paweł II powiedział „nieważne jest to, co się ma, ale czym się dzieli z innymi”

 

W czwartek 16 maja 2019 r. uroczystym Koncertem Charytatywnym „Dla Bartka” zakończyliśmy całoroczną akcję pomocy dla 7-letniego mieszkańca Sulejówka - Bartka, który urodził się w dużej zamartwicy okołoporodowej. Uraz okołoporodowy zostawił po sobie ślad w postaci mózgowego porażenia dziecięcego czterokończynowego i padaczki lekoopornej.

Całe przedsięwzięcie składało się z dwóch części: od września 2018 zbierane były plastikowe nakrętki w szkołach i przedszkolach. Potem, przy pomocy rodziców lub innych osób, przetransportowane zostały do przetwórni. Druga część to Koncert Charytatywny. Do udziału w nim zostali zaproszeni przedstawiciele placówek oświatowych, w których zbierane były nakrętki dla Bartka. Nad całością czuwały nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 4 panie Ewa Karaś i Dorota Stępień.

Nasza akcja odbywała się pod patronatem Burmistrza Miasta Sulejówek Arkadiusza Śliwy, który przybył na koncert. Wśród gości mogliśmy powitać również Dyrektor SP 1 panią Hannę Semeniuk, Dyrektor Zespołu Społecznych Szkół Specjalnych „Otwartych Serc” panią Beatę Strzalińską, Dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 2 panią Joannę Gorzkiewicz, radną Rady Miasta Sulejówek panią Patrycję Musiatowicz, panią Elżbietę Walewską – przewodniczącą Rady Rodziców naszej szkoły, uczniów, nauczycieli oraz przedstawicieli placówek biorących udział w naszym przedsięwzięciu.

Koncert poprowadziły Aniela i Zuzia. Na wstępie powitały przybyłych gości. Były popisy akrobatyczne w wykonaniu Amelii Kani (do utworu Katy Perry „Rise Lyrics") oraz taneczne Mileny Ostrowskiej i Mai Michniewskiej z SP 3 (balet „Jezioro Łabędzie" do muzyki P. Czajkowskiego oraz "Don Kichot" do muzyki A. Minkusa). Kacper Pohorecki  zaśpiewał piosenkę z repertuaru Andrzeja Rosiewicza „Chłopcy radarowcy". SP 1 reprezentowały Adrianna Szymańska („Na raz, na dwa”), duet – Natalia Łaczmańska i Zofia Kowalczyk („Rzeka marzeń”) oraz Andżelika Trinh („Nie mów mi nie”). Mieliśmy też okazję wysłuchać piosenek w wykonaniu najmłodszych uczestników naszego koncertu 4- latków z Przedszkola nr 2 – z grupy „Żabki” i „Krasnale” („Jesteśmy Polką i Polakiem” i „Ziemio Ojczysta”). Naszą szkołę reprezentowały  Wiktoria Walewska („Drzwi do kariery”), Martyna Dobosiewicz („Szyba”) i Zuzanna Skoneczna („Tych lat nie odda nikt”).

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Społecznych Szkół Specjalnych „Otwartych Serc” w Sulejówku zaprezentowali spektakl zatytułowany „Chata Polska”. Teksty, kostiumy oraz dekoracje zostały napisane, wymyślone i wykonane przez uczniów i nauczycieli. Program nawiązywał do niedawnych obchodów 100-ej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Mieliśmy okazję podziwiać piękne polskie tańce ludowe: poloneza, kujawiaka oraz krakowiaka w wykonaniu uczniów i nauczycieli wspomnianej placówki. Warto dodać, że Bartek jest uczniem tejże szkoły.

Największe wrażenie wywarła chyba obecność Bartka z mamą i dziadkami, którzy podziękowali za naszą akcję wręczając wszystkim placówkom pamiątkowe dyplomy, a uczestnikom akcji pudło ze słodką niespodzianką.

Na koncercie przyszedł czas na podsumowanie naszego Szkolnego Konkursu Nakrętkowego. Co miesiąc członkowie Koła Wolontariatu działającego w SP 4 odbierali nakrętki od poszczególnych klas. Po zważeniu wywożone były do przetwórni. Tegoroczny konkurs wygrała klasa I a (279 kg), drugie miejsce II a (250 kg), a trzecie miejsce zajęła klasa gimnazjalna III a (185kg). Za pierwsze dwa miejsca uczniowie otrzymali bilety do Kina-Teatr Kurtyna na film „Aladyn”, a za trzecie miejsce słodki poczęstunek w Ciastkarni Babeczki. Nagrody zostały ufundowane przez Patrona naszej akcji Burmistrza Miasta Sulejówek Arkadiusza Śliwę, który wraz z panią Dyrektor Anną Rogalą wręczył dyplomy najlepszym klasom. Również wszystkim placówkom, które zbierały nakrętki, zostały wręczone pamiątkowe statuetki i dyplomy. Uczestnicy akcji otrzymali także pamiątkowe podziękowania od Bartka i jego Rodziny.

W tym roku szkolnym w naszej akcji uczestniczyły sulejóweckie placówki oświatowe: Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 1, Zespół Społecznych Szkół Specjalnych „Otwartych Serc”, Miejskie Przedszkole nr 1, Miejskiego Przedszkole nr 2, Prywatna Szkoła Podstawowa im. Rodziny Moraczewskich. Od lat wspiera nas także Szkoła Podstawowa w Chobocie. A w tym roku  przyłączyła się również Szkoła Podstawowa nr 385 w Warszawie. Słowa podziękowania należą się również dla pana Pawła Szara z COPIO – Ekspresowa Drukarnia Cyfrowa, który bezpłatnie drukuje nam plakaty o zbiórce nakrętek i o koncercie.

Od września 2018 roku wspólnie zebraliśmy ponad 3 tony nakrętek. Tym samym udało nam się dofinansować zakup ortez na stopy dla Bartka. Potwierdzenie wpłaty zostało przekazane na ręce Mamy Bartka. Wpłata nie pokryła jeszcze całości, ale na pewno stanowi wielką pomoc dla rodziny chłopca.

VI Charytatywny Koncert w naszej szkole przeszedł już do historii. Warto wspomnieć, że od pięciu lat prowadzimy zbiórkę nakrętek i zebrane fundusze przeznaczamy na pomoc dla kolejnych osób potrzebujących wsparcia. Przez te lata zebraliśmy ponad 20 ton nakrętek. Pomogliśmy Pawłowi (środki opatrunkowe),  Sandrze (wózek), Michałowi (podnośnik rehabilitacyjny), dla Adriana kupiliśmy kombinezon Thera Togs, który działa stabilizująco i korygująco na postawę ciała, a Hubertowi w ubiegłym roku ofiarowaliśmy specjalny inwalidzki wózek spacerowy. W tym roku dla Bartka przekazaliśmy ponad 3 tysiące złotych na dofinansowanie zakupu ortez na stopy.

Mamy nadzieję, że to co przez 5 kolejnych lat zakiełkowało wśród wielu osób, choć jeszcze nie u wszystkich, będzie rozwijało się dalej i przynosiło kolejne owoce dla potrzebujących mieszkańców naszego miasta. Nasz wielki Rodak Święty Jan Paweł II powiedział „nieważne jest to, co się ma, ale czym się dzieli z innymi” - my dzielimy się małymi plastikowymi nakrętkami, które w naszym życiu wciąż się pojawiają. Można je wyrzucić tak jak inne niepotrzebne rzeczy, ale można je zbierać. Śmiało można powiedzieć, że choć są małe, to jednak mają wielką moc, bo dzięki nim można komuś pomóc. Dla niektórych wyrzucenie butelki z nakrętką jest czymś zwykłym, ale jeśli ta mała nakrętka może służyć pomocy, to już należy zmienić myślenie. Nadal zachęcamy wszystkich do nawyku odkręcania, zbierania i przekazywania nakrętek na takie akcje jak nasza. Naprawdę mogą odegrać ważną rolę w życiu niejednej osoby.

Ewa Karaś & Dorota Stępień

 • DSC_0010
 • DSC_0018
 • DSC_0025
 • DSC_0041
 • DSC_0052
 • DSC_0077
 • DSC_0115
 • DSC_0121
 • DSC_0134
 • DSC_0151
 • DSC_0156
 • DSC_0164
 • DSC_0176
 • DSC_0187
 • DSC_0199
 • DSC_0213
 • DSC_0229
 • DSC_0232
 • DSC_0235
 • DSC_0240
 • DSC_0241
 • DSC_0258
 • DSC_0262a

Wstecz

Banery

Stopka

 

Urząd Miasta Sulejówek
ul. Dworcowa 55, 05-070 Sulejówek

 

tel.  +48 22 76-06-201
fax. +48 22 76-06-213

urzad@umsulejowek.pl
ePUAP: /ums/SkrytkaESP

Lokalizacja Sulejówka na mapie

[obiekt mapy] Lokalizacja Sulejówka na mapie