Miasto Sulejówek

Nawigacja

Treść strony

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

1 marca 2021 r. Burmistrz Sulejówka Arkadiusz Śliwa i Zastępca Burmistrza Remigiusz Górniak złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą Żołnierzom Wyklętym. Tablicę odsłonięto 1 marca 2020 r. na Skwerze Żołnierzy Wyklętych w Sulejówku z inicjatywy Stowarzyszenia Lepszy Sulejówek.

Cześć Ich pamięci!

  • 1 marca
  • 1 marca(2)

19 marca br., w dniu imienin Józefa Piłsudskiego

19 marca br., w dniu imienin Józefa Piłsudskiego, kwiaty pod pomnikiem Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego na Skwerze Niepodległości złożyli: Przewodniczący Rady Miasta Daniel Dąbrowski, Burmistrz Miasta Sulejówek Arkadiusz Śliwa oraz Jacek Zalewski.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej z 1940 r. oraz rocznica katastrofy smoleńskiej z 2010 r.

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej z 1940 r., zaś 10 kwietnia obchodziliśmy rocznicę katastrofy smoleńskiej z 2010 r. Miasto Sulejówek upamiętniło obie rocznice w niedzielę 11 kwietnia 2021 r. w kościele pw. Maryi Matki Kościoła, ul. Żeromskiego 18. O godz. 12 odprawiona została msza św. w intencji ofiar zbrodni sprzed 81 lat oraz katastrofy sprzed 11 lat. Po jej zakończeniu odbyło się poświęcenie tablic, które po zakończeniu termomodernizacji świątyni zawieszone zostały w nowym miejscu. Tablicę katyńską umieściło w 1995 r. Towarzystwo Przyjaciół Sulejówka, bliźniaczą smoleńską umieścił w 2013 r. Miejski Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Pierwotnie wisiały na tylnej ścianie kościoła, teraz znajdują się przy głównym wejściu po prawej stronie, między drzwiami wewnętrznym a schodami.

Dzień Dziecka w Parku Glinianki!

W dniu 30 maja 2021 r. odbył się Dzień Dziecka w Parku Glinianki w Sulejówku. Organizatorzy przygotowali dla dzieci wiele zabaw i konkurencji sportowych, w których dzieci chętnie brały udział. W programie znalazły się m.in.: konkurencje sportowo-rekreacyjne, zabawy i animacje, spotkanie i sesje zdjęciowe z Psim Patrolem, mini pokaz sztuczek magicznych, Zumba Kids, dekorowanie ciasteczek piernikowych. Rozstawiono wesołe miasteczko, różne placówki prezentowały swoją działalność, kusiły stragany z watą cukrową i kolorowymi balonikami. Klub Sportowy Sportteam nieodpłatnie wypożyczał kajaki na większym zbiorniku. Wydarzenie poprowadził Mateusz Jędraś - prezenter 4FUN.TV

Święto Miasta Sulejówek – Dzień Marszałka

W niedzielę 13 czerwca 2021 r. w 98. rocznicę przekazania Józefowi Piłsudskiemu Dworku Milusin w Sulejówku wzniesionego „Naczelnemu Wodzowi swemu przez Żołnierza Niepodległej Polski” Mieszkańcy Sulejówka obchodzili Święto Miasta.

XI Rajd Rowerowy na Orientację “Na wiosennym szlaku”

Pomimo 30-stopniowego upału na starcie i mecie stawiło się ponad 100 zespołów. Wszystkim uczestnikom, którzy pokonali w pocie czoła trasę rajdu, należą się wielkie brawa za aktywny udział, zaangażowanie, a także niesamowitą atmosferę.

Pamięć niewinnych ofiar Auschwitz-Birkenau

15 sierpnia jest nie tylko świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz Wojska Polskiego. W Sulejówku obchodzimy również rocznicę otwarcia w 1990 r. Ogrodu Pamięci Dzieci Narodzonych i Zgładzonych w niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau. Urządzony został na terenie udostępnionym przez Księży Marianów przy kościele pw. Św. Józefa w Sulejówku-Ratajewie. Ogród powstał z potrzeby serca Aliny Nowak-Aprile, która sfinansowała swoją inicjatywę. W 2013 r. został odnowiony staraniem Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa dzięki ofiarności mieszkańców Sulejówka oraz pomocy sponsorów.

Premier Mateusz Morawiecki w Sulejówku

Z okazji Święta Wojska Polskiego, na zaproszenie Muzeum Józefa Piłsudskiego krótką wizytę w Sulejówku złożył w niedzielę 15 sierpnia Prezes Rady Ministrów – Mateusz Morawiecki.

82. rocznica pacyfikacji Mieszkańców Długiej Szlacheckiej, Zorzy, Cechówki i Miłosny

15 września 2021 r.  pod pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej w Sulejówku odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary zbrodniczej pacyfikacji ludności Długiej Szlacheckiej, Zorzy, Cechówki i Miłosny, dokonanej przez niemiecki Wehrmacht 15 września 1939 r. Wymordowano wtedy łącznie prawie sto osób, stałych mieszkańców tych miejscowości oraz nieznanych z nazwisk uchodźców. Pomnik Ofiar II Wojny Światowej stał się także symbolem wojennej ofiary innych mieszkańców gminy Sulejówek: żołnierzy broniących Ojczyzny we wrześniu 1939 r., obywateli narodowości żydowskiej, którzy mieszkali głównie w Cechówce w liczbie około tysiąca i ulegli całkowitej zagładzie w niemieckich obozach śmierci, oficerów z Sulejówka, którzy trafili do radzieckich łagrów i zostali wymordowani na nieludzkiej ziemi, żołnierzy Armii Krajowej i innych oddziałów konspiracyjnych działających w Sulejówku i okolicach, harcerzy „Szarych Szeregów” uczestniczących w Powstaniu Warszawskim oraz żołnierzy z gminy Sulejówek walczących na wszystkich wojennych frontach Wschodu i Zachodu.

XII Rajd Rowerowy na Orientację pn. „Na jesiennym szlaku"

W niedzielę 19 września 2021 r. w Sulejówku odbył się XII Rajd Rowerowy na Orientację pn. „Na jesiennym szlaku". Pomimo niesprzyjającej pogody w trasę wyruszyło łącznie 80 zespołów. Zespoły liczące do 8 osób miały za zadanie potwierdzić w ciągu trzech godzin swoją obecność przy ustawionych w terenie 24 punktach kontrolnych oraz wykonać zadania.

Obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości

Uroczystości w Sulejówku rozpoczęły się na Skwerze Niepodległości o godz. 12.00 wspólnym odśpiewaniem Hymnu Państwowego Rzeczypospolitej Polskiej w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu". Oprawę muzyczną zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta AKORD i Chór Kameralny Miasta Sulejówek pod dyrekcją majora Edwarda Myśliwczyka oraz zespół Młodzieżówka z Sulejówka. Harcerze z Hufca ZHP Sulejówek im. Batalionu “Zośka” rozdawali uczestnikom wydarzenia biało-czerwone chorągiewki.

154. rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego

Z okazji przypadającej w dniu 5 grudnia 2021 r. 154. rocznicy urodzin Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego Burmistrz Miasta Arkadiusz Śliwa złożył kwiaty pod pomnikiem „Lekcja historii”.

V Jarmark Bożonarodzeniowy

W niedzielę 19 grudnia w naszym mieście odbyło się świąteczne wydarzenie pn. „V Jarmark Bożonarodzeniowy". W tym wyjątkowym przedświątecznym czasie budynek Urzędu Miasta stał się tłem dla pięknej, bajkowej scenerii.

Uroczystość odsłonięcia pomnika Generała Kazimierza Sosnkowskiego

W dniu 22 grudnia br. w Sulejówku, u zbiegu ulic 11 Listopada i Dzielnej, został uroczyście odsłonięty pomnik Generała Kazimierza Sosnkowskiego. Po odegraniu Hymnu Narodowego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojska Polskiego, list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polski Andrzeja Dudy odczytał Paweł Szrot Minister Kancelarii Prezydenta.

VIII kwesta na cmentarzu

Na cmentarzu parafialnym w Sulejówku Miłośnie odnowiony został kolejny grób ofiar zbrodni wojennej niemieckiego Wehrmachtu z 15 września 1939 r. Pochówki zamordowanych wtedy niewinnych mieszkańców Cechówki, Miłosny, Zorzy i Długiej Kościelnej oraz uchodźców zapoczątkowały cmentarz. Odnowę sfinansowała kwesta przeprowadzona przez wolontariuszy 1 listopada 2021 r. przy bramach cmentarza.

Banery

Stopka

 

Urząd Miasta Sulejówek
ul. Dworcowa 55, 05-070 Sulejówek

 

tel.  +48 22 76-06-201
fax. +48 22 76-06-213

urzad@umsulejowek.pl
ePUAP: /ums/SkrytkaESP

Lokalizacja Sulejówka na mapie

[obiekt mapy] Lokalizacja Sulejówka na mapie