Miasto Sulejówek

Nawigacja

Treść strony

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

1 marca 2021 r. Burmistrz Sulejówka Arkadiusz Śliwa i Zastępca Burmistrza Remigiusz Górniak złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą Żołnierzom Wyklętym. Tablicę odsłonięto 1 marca 2020 r. na Skwerze Żołnierzy Wyklętych w Sulejówku z inicjatywy Stowarzyszenia Lepszy Sulejówek.

Cześć Ich pamięci!

  • 1 marca
  • 1 marca(2)

19 marca br., w dniu imienin Józefa Piłsudskiego

19 marca br., w dniu imienin Józefa Piłsudskiego, kwiaty pod pomnikiem Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego na Skwerze Niepodległości złożyli: Przewodniczący Rady Miasta Daniel Dąbrowski, Burmistrz Miasta Sulejówek Arkadiusz Śliwa oraz Jacek Zalewski.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej z 1940 r. oraz rocznica katastrofy smoleńskiej z 2010 r.

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej z 1940 r., zaś 10 kwietnia obchodziliśmy rocznicę katastrofy smoleńskiej z 2010 r. Miasto Sulejówek upamiętniło obie rocznice w niedzielę 11 kwietnia 2021 r. w kościele pw. Maryi Matki Kościoła, ul. Żeromskiego 18. O godz. 12 odprawiona została msza św. w intencji ofiar zbrodni sprzed 81 lat oraz katastrofy sprzed 11 lat. Po jej zakończeniu odbyło się poświęcenie tablic, które po zakończeniu termomodernizacji świątyni zawieszone zostały w nowym miejscu. Tablicę katyńską umieściło w 1995 r. Towarzystwo Przyjaciół Sulejówka, bliźniaczą smoleńską umieścił w 2013 r. Miejski Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Pierwotnie wisiały na tylnej ścianie kościoła, teraz znajdują się przy głównym wejściu po prawej stronie, między drzwiami wewnętrznym a schodami.

Dzień Dziecka w Parku Glinianki!

W dniu 30 maja 2021 r. odbył się Dzień Dziecka w Parku Glinianki w Sulejówku. Organizatorzy przygotowali dla dzieci wiele zabaw i konkurencji sportowych, w których dzieci chętnie brały udział. W programie znalazły się m.in.: konkurencje sportowo-rekreacyjne, zabawy i animacje, spotkanie i sesje zdjęciowe z Psim Patrolem, mini pokaz sztuczek magicznych, Zumba Kids, dekorowanie ciasteczek piernikowych. Rozstawiono wesołe miasteczko, różne placówki prezentowały swoją działalność, kusiły stragany z watą cukrową i kolorowymi balonikami. Klub Sportowy Sportteam nieodpłatnie wypożyczał kajaki na większym zbiorniku. Wydarzenie poprowadził Mateusz Jędraś - prezenter 4FUN.TV

Święto Miasta Sulejówek – Dzień Marszałka

W niedzielę 13 czerwca 2021 r. w 98. rocznicę przekazania Józefowi Piłsudskiemu Dworku Milusin w Sulejówku wzniesionego „Naczelnemu Wodzowi swemu przez Żołnierza Niepodległej Polski” Mieszkańcy Sulejówka obchodzili Święto Miasta.

XI Rajd Rowerowy na Orientację “Na wiosennym szlaku”

Pomimo 30-stopniowego upału na starcie i mecie stawiło się ponad 100 zespołów. Wszystkim uczestnikom, którzy pokonali w pocie czoła trasę rajdu, należą się wielkie brawa za aktywny udział, zaangażowanie, a także niesamowitą atmosferę.

Pamięć niewinnych ofiar Auschwitz-Birkenau

15 sierpnia jest nie tylko świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz Wojska Polskiego. W Sulejówku obchodzimy również rocznicę otwarcia w 1990 r. Ogrodu Pamięci Dzieci Narodzonych i Zgładzonych w niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau. Urządzony został na terenie udostępnionym przez Księży Marianów przy kościele pw. Św. Józefa w Sulejówku-Ratajewie. Ogród powstał z potrzeby serca Aliny Nowak-Aprile, która sfinansowała swoją inicjatywę. W 2013 r. został odnowiony staraniem Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa dzięki ofiarności mieszkańców Sulejówka oraz pomocy sponsorów.

Premier Mateusz Morawiecki w Sulejówku

Z okazji Święta Wojska Polskiego, na zaproszenie Muzeum Józefa Piłsudskiego krótką wizytę w Sulejówku złożył w niedzielę 15 sierpnia Prezes Rady Ministrów – Mateusz Morawiecki.

82. rocznica pacyfikacji Mieszkańców Długiej Szlacheckiej, Zorzy, Cechówki i Miłosny

15 września 2021 r.  pod pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej w Sulejówku odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary zbrodniczej pacyfikacji ludności Długiej Szlacheckiej, Zorzy, Cechówki i Miłosny, dokonanej przez niemiecki Wehrmacht 15 września 1939 r. Wymordowano wtedy łącznie prawie sto osób, stałych mieszkańców tych miejscowości oraz nieznanych z nazwisk uchodźców. Pomnik Ofiar II Wojny Światowej stał się także symbolem wojennej ofiary innych mieszkańców gminy Sulejówek: żołnierzy broniących Ojczyzny we wrześniu 1939 r., obywateli narodowości żydowskiej, którzy mieszkali głównie w Cechówce w liczbie około tysiąca i ulegli całkowitej zagładzie w niemieckich obozach śmierci, oficerów z Sulejówka, którzy trafili do radzieckich łagrów i zostali wymordowani na nieludzkiej ziemi, żołnierzy Armii Krajowej i innych oddziałów konspiracyjnych działających w Sulejówku i okolicach, harcerzy „Szarych Szeregów” uczestniczących w Powstaniu Warszawskim oraz żołnierzy z gminy Sulejówek walczących na wszystkich wojennych frontach Wschodu i Zachodu.

XII Rajd Rowerowy na Orientację pn. „Na jesiennym szlaku"

W niedzielę 19 września 2021 r. w Sulejówku odbył się XII Rajd Rowerowy na Orientację pn. „Na jesiennym szlaku". Pomimo niesprzyjającej pogody w trasę wyruszyło łącznie 80 zespołów. Zespoły liczące do 8 osób miały za zadanie potwierdzić w ciągu trzech godzin swoją obecność przy ustawionych w terenie 24 punktach kontrolnych oraz wykonać zadania.

Obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości

Uroczystości w Sulejówku rozpoczęły się na Skwerze Niepodległości o godz. 12.00 wspólnym odśpiewaniem Hymnu Państwowego Rzeczypospolitej Polskiej w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu". Oprawę muzyczną zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta AKORD i Chór Kameralny Miasta Sulejówek pod dyrekcją majora Edwarda Myśliwczyka oraz zespół Młodzieżówka z Sulejówka. Harcerze z Hufca ZHP Sulejówek im. Batalionu “Zośka” rozdawali uczestnikom wydarzenia biało-czerwone chorągiewki.

154. rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego

Z okazji przypadającej w dniu 5 grudnia 2021 r. 154. rocznicy urodzin Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego Burmistrz Miasta Arkadiusz Śliwa złożył kwiaty pod pomnikiem „Lekcja historii”. Burmistrzowi towarzyszyli: Przewodniczący Rady Miasta Daniel Dąbrowski, Radny Jacek Zieliński, Przedstawiciele Stowarzyszenia Lepszy Sulejówek oraz Jacek Zalewski Sekretarz Komitetu który wzniósł Pomnik Marszałka.

  • DSC_0276
  • DSC_0254
  • DSC_0265
  • DSC_0270
  • DSC_0273

Banery

Stopka

 

Urząd Miasta Sulejówek
ul. Dworcowa 55, 05-070 Sulejówek

 

tel.  +48 22 76-06-201
fax. +48 22 76-06-213

urzad@umsulejowek.pl
ePUAP: /ums/SkrytkaESP

[obiekt mapy] Lokalizacja Sulejówka na mapie Polski