Nawigacja
Menu
Menu
MIASTO
Treść strony
Delegacja Sulejówka na pogrzebie Prezydentów II RP na Uchodźstwie
Samorządowa delegacja władz miasta ze sztandarem uczestniczyła w sobotę 12 listopada 2022 r. w dużej uroczystości państwowej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie Wilanowie – pogrzebie ekshumowanych z Wielkiej Brytanii szczątków Prezydentów II RP na Uchodźstwie. Funkcjonowali na podstawie Konstytucji RP tzw. kwietniowej z 1935 r. Symboliczną ciągłość państwową II RP podtrzymało kolejno ich sześciu: Władysław Raczkiewicz 1939–1947, August Zaleski 1947–1972, Stanisław Ostrowski 1972–1979, Edward Raczyński 1979–1986, Kazimierz Sabbat 1986–1989, Ryszard Kaczorowski 1989–1990.
Obecnie ekshumowani zostali trzej pierwsi. Edward Raczyński, który zmarł w 1993 r. w wieku prawie 102 lat, spoczywa w rodowym mauzoleum w wielkopolskim Rogalinie. Kazimierz Sabbat zgodnie z wolą dzieci pozostał w Londynie. Ryszard Kaczorowski, który zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 r., spoczywa w Świątyni Opatrzności Bożej od początku, od 2022 r. z małżonką Karoliną, przed 12 listopada para prezydencka została przeniesiona z dotychczasowej krypty do nowego grobowca. Cała szóstka prezydentów otrzymała identyczne sarkofagi, na dwóch widnieją napisy że to groby symboliczne. Obok grobowców urządzone zostało niewielkie mauzoleum o charakterze historycznej wystawy.
Dla delegacji samorządu Sulejówka głównym celem uczestnictwa w państwowej uroczystości było uhonorowanie w nowym grobie Ryszarda i Karoliny Kaczorowskich. Prezydent, który 22 grudnia 1990 r. przekazał nowo wybranemu na urząd prezydenta RP Lechowi Wałęsie przechowane w Londynie insygnia głowy państwa, jest jednym z honorowych patronów naszego sztandaru, Zasłużonym dla Miasta Sulejówek, patronem ronda z pamiątkową tablicą. Po katastrofie smoleńskiej delegacja miasta uczestniczyła w podwójnym pogrzebie Ryszarda Kaczorowskiego, teraz zaś sztandar z Jego pozłacanym gwoździem pamiątkowym przy głowicy pochylił się nad grobem po raz trzeci. Na nowym sarkofagu złożone zostały tylko dwa wieńce: jeden położył prezydent Andrzej Duda z napisem „Od narodu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej”, drugi – burmistrz Arkadiusz Śliwa z samorządowym napisem na szarfie. Poczet sztandarowy stanowili radni: Daniel Dąbrowski, Halina Wysocka i Janusz Czarnocki. Uczestniczył także Jacek Zalewski, w 2000 r. jako radny był inicjatorem i projektantem miejskiego sztandaru.
W ten sposób w krótkim czasie samorząd miasta uhonorował całą czwórkę patronów sztandaru: 29 października delegacja była na Starych Powązkach przy grobach Zbigniewa Wójcika, Wandy Piłsudskiej i Jadwigi Piłsudskiej-Jaraczewskiej, zaś 12 listopada przy nowym grobie Ryszarda Kaczorowskiego.
- autor: Tekst: Jacek Zalewski