Nawigacja
Menu
Menu
MIASTO
Treść strony
W piątek 11 listopada 2022 r. obchodziliśmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
W piątek 11 listopada 2022 r. obchodziliśmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Uroczystości w Sulejówku rozpoczęły się na Skwerze Niepodległości przy pomniku Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego o godz. 12.00 wspólnym odśpiewaniem Hymnu Państwowego Rzeczypospolitej Polskiej w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu". Burmistrz Miasta Sulejówek Arkadiusz Śliwa wręczył w tym dniu Panu Mariuszowi Jarzębskiemu Prezesowi Miejskiego Ludowego Klubu Sportowego Victoria Sulejówek akt nadania stadionowi miejskiemu w Sulejówku imienia Victorii 1920 roku. Proponowana nazwa Victorii 1920 roku dla stadionu miejskiego nawiązuje do decydującej w wojnie polsko-bolszewickiej Bitwy Warszawskiej, podczas której Wojsko Polskie zatrzymało natarcie Armii Czerwonej i zmusiło ją do odwrotu. Bardzo ważnym wątkiem jest okoliczność, że Marszałek Józef Piłsudski właśnie podczas zamieszkiwania w Sulejówku napisał książkę „Rok 1920”, przedstawiającą całą wojnę, a szczególnie Bitwę Warszawską z polskiego punktu. Otwarty w 2010 r. stadion użytkowany jest przez Miejski Ludowy Klub Sportowy Victoria Sulejówek, istniejący od 1957 r., z tradycjami sięgającymi 1918 r. Nadanie temu obiektowi nazwy Victorii 1920 roku połączy w zrozumiałej dla każdego formie patriotyczną symbolikę z tradycjami ruchu sportowego w Cechówce/Miłośnie i Sulejówku oraz powszechnie używaną przez Mieszkańców nazwą tego miejsca – Victoria.
Mieszkańcy mieli również możliwość podziwiania patriotycznego zjazdu motocykli pn. MOTOParada Niepodległości zorganizowanego przez Fundację Jednym Śladem. Po wspólnym odśpiewaniu Hymnu Państwowego Rzeczypospolitej Polskiej przedstawiciele wszystkich zgromadzonych motocyklistów wraz z Burmistrzem Miasta złożyli przy Kopcu Współtwórców Niepodległej wieniec w barwach narodowych. Strażacy OSP Sulejówek przygotowali specjalnie w tym dniu ponad 1.000 porcji pysznej grochówki, która rozeszła się w trybie błyskawicznym. Parada motocykli promująca radosne świętowanie Święta Niepodległości na stałe zagościła już w kalendarzu sulejóweckich wydarzeń. Parada ma fenomenalną siłę jednoczenia i pozytywnej manifestacji Niepodległości. Wszystkim osobom zaangażowanym w poprawę bezpieczeństwa oraz wszystkim uczestnikom parady bardzo dziękujemy za udział.
Członkowie grupy Retro Cars Masovia zrzeszającej właścicieli zabytkowej motoryzacji zorganizowali kolejne Spotkanie Klasycznej Motoryzacji na terenie Ośrodka Rozwoju Edukacji, w którym udział wzięło kilkadziesiąt samochodów zabytkowych, klasycznych i tak zwanych youngtimer’ów wraz z licznie zgromadzonymi członkami załóg. Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość obejrzenia wspaniałych dzieł sztuki motoryzacyjnej w klasycznym wydaniu, które wzbudzały duże zainteresowanie.
W tym szczególnym dniu nie mogło zabraknąć oddania hołdu Naczelnemu Wodzowi Sił Zbrojnych RP – Generałowi Kazimierzowi Sosnkowskiemu, który był towarzyszem Józefa Piłsudskiego i wspólnie z nim działał na rzecz PPS-u. Burmistrz Miasta Sulejówek, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kacper Sakowicz oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Pamięci Generała Kazimierza Sosnkowskiego złożyli kwiaty pod pomnikiem Generała Kazimierza Sosnkowskiego w Sulejówku. Uroczyste odsłonięcie pomnika Generała odbyło się 22 grudnia 2021 r. Pomnik, który stanął u zbiegu ul. 11 listopada i ul. Dzielnej, powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Budowy Pomnika Generała Kazimierza Sosnkowskiego.
Dziękujemy wszystkim naszym partnerom, którzy włączyli się w organizację tego wydarzenia: Fundacja Jednym Śladem, Retro Cars Masovia, OSP Sulejówek, Horus-Energia, Straż Miejska w Sulejówku, Komisariat Policji w Sulejówku, KPP w Mińsku Mazowieckim, Ośrodek Rozwoju Edukacji Centrum Szkoleniowe w Sulejówku, stacja paliw ATIP.
Dziękujemy Mieszkańcom za liczne przybycie i wspólne przeżywanie Narodowego Święta Niepodległości w Sulejówku.