Miasto Sulejówek

Nawigacja

Treść strony


 • -

Bourg-la-Reine

Bourg-la-Reine, jedna z najmniejszych gmin w regionie Hauts-de-Seine, o powierzchni 182 hektarów, zachowała, mimo upływu czasu, swój sadowniczo-ogrodniczy charakter. Mimo przebiegającej przez jej centrum drogi o dużym natężeniu ruchu (N20), nie zatraciła też dziedzictwa historycznego z okresu, kiedy to stanowiła pierwszy etap pielgrzymki do Santiago de Compostella, na dawnej drodze rzymskiej z Paryża do Orleanu.

Osoby związane z Bourg-la-Reine:Henryk IV,

 • Jean de la Fontaine,
 • Francois Villon,
 • Albert Camus.

Także Nostradamus uwiecznił miasto w jednej ze swoich przepowiedni.
Po wojnie miasto liczyło 6 tys. mieszkańców. W latach sześćdziesiątych populacja zwiększyła się do 18 tys.

Bourg-la-Reine zachowało jednak swój "wiejski" charakter i gościnność, dzięki którym jest atrakcyjnym miejscem dla sławnych osobistości ze świata sztuki, nauki, literatury, polityki.
W celu zachowania dziedzictwa historycznego, od 1998 roku miasto finansuje prace archeologiczne a znalezione przedmioty są systematycznie eksponowane w Urzędzie Miasta.
W willi Saint-Cyr znajduje się kolekcja dzieł współczesnych artysty pochodzącego z Bourg-la-Reine o nazwisku Dalpayrat.
Bourg-la-Reine, skrzyżowanie dróg u wrót Paryża

Gmina Bourg-la-Reine znajduje się w centrum sieci komunikacyjnej drogowej, kolejowej i lotniczej. To idealne położenie geograficzne pozwala znaleźć się w samym sercu Paryża w niecały kwadrans. Możliwość szybkiego i sprawnego przemieszczania się jest głównym atutem, z którego korzystają wszystkie przedsiębiorstwa usytuowane w Bourg-la-Reine.

Atuty komunikacyjne:

 • położenie o kwadrans od lotniska Paris-Orly
 • położenie o 20 minut od dworców kolejowych Gare du Nord, Montparnasse i stacji TGV Atlantique, umożliwiających błyskawiczne przemieszczanie się po całym kraju
 • położenie na drodze RN 20, 5 km od Paryża
 • położenie w bezpośrednim sąsiedztwie autostrad A86, A6, A10
 • połączenie z Regionalną Siecią Komunikacyjną i siecią paryskiego metra (RR/Metro), dzięki stacji kolejki dojazdowej w samym centrum miasta
 • sprawna sieć połączeń autobusowych

Bourg-la-Reine dysponuje także niezbędną infrastrukturą do organizowania zebrań, seminariów czy promocji:

 • Les Colonnes - funkcjonalne i nowoczesne centrum o powierzchni 700 m2, przystosowane do pomieszczenia 500 osób, z parkingiem na 600 samochodów
 • La Villa Saint-Cyr - stylowy pałacyk o powierzchni 600 m2, który może przyjąć do 140 osób, usytuowany w parku, trzypiętrowy obiekt, gdzie można przeprowadzić seminarium, bankiet czy zebranie.

Dzięki licznym imprezom handlowym, takim jak: "Handlowa piętnastka", "Tydzień angielski", "Tydzień niemiecki", "Targ przysmaków lokalnych" a także dwutygodniowy targ przyciągający ponad stu kupców i szeroką klientelę, Bourg-la-Reine cieszy się opinią prężnego miasta handlowego. Sprzyja także rozwojowi rzemiosła. Rada Miasta zadecydowała o utworzeniu nowocześnie wyposażonego „domu rzemiosł”: ma to być miejsce przystosowane do przyjęcia nowych firm rzemieślniczych, stwarzające rzemieślnikom
lepsze warunki pracy.

Duża podaż usług w Bourg-la-Reine sprawia, że firmy i instytucje mają dogodne warunki do zainstalowania się w Bourg-la-Reine. Z oferty tej skorzystały już znane firmy np. Spółka Wód Mineralnych Evian-Volvic (Grupa Danone) czy spółka informatyczna Sidexa. Niebawem dołączy do nich Atlantic, producent konwektorów i elementów grzewczych.

Bourg-la-Reine to prężny ośrodek kulturalny: przy współudziale miast Chatenay-Malabry i Sceaux, prowadzi scenę "Les Gemeaux" i Państwową Szkołę Muzyki, Tańca i Sztuki Teatralnej, w której, pod czujnym okiem 55 wykładowców nauczających 40 przedmiotów, uczy się prawie 1000 uczniów.

Bourg-la-Reine jest miastem położonym w samym sercu terenów zielonych, w pobliżu wspaniałego Parc de Seaux i rozarium w l'Hay-les-Roses, dzięki czemu jest miejscem, w którym chce się żyć.

Kolejną dziedziną, którą może się poszczycić Bourg-la-Reine jest szkolnictwo wyższe: Szkoła Główna, Wydział Farmacji w Chatenay-Malabry, Politechnika, Wydział Prawa Uniwersytetu w Sceaux to szkoły, gdzie można rozwijać się zawodowo.

Miasta partnerskie
„Nie ma większej radości, niż spotkanie ze starym przyjacielem. Porównywalna może być tylko radość z nawiązania nowej przyjaźni”. Cytat z Rudyarda Kiplinga stanowi dla Bourg-la-Reine motto w nawiązywaniu międzynarodowych przyjaźni, które utrzymuje przyjacielskie stosunki z wieloma miastami na całym świecie.

Kenilworth (Wielka Brytania)
Jest miastem bliźniaczym Bourg-la-Reine od 1982 roku, ale kontakty rozpoczęły się już w roku 1978, dzięki Międzynarodowemu Stowarzyszeniu Przyjaźni w Bourg-la Reine. Kenilworth, miasto w departamencie Middlands, liczy 25 000 mieszkańców, szczyci się bogatą przeszłością sięgającą czasów średniowiecza.

Monheim (Niemcy)
Nie jest to miasto partnerskie Bourg-la-Reine, ale związane jest z nim przyjaznymi stosunkami. Monheim znajduje się w połowie drogi pomiędzy Duseldorfem i Kolonią nad Renem.

Reghin (Rumunia)
Kontakt nawiązany został w 1992 r. Deklarację przyjaźni podpisano 13 kwietnia 1999.

Yanqing (Chiny)
W 1994 roku, Bourg-la-Reine postanowiło nawiązać współpracę z Yanqing (dystrykt pekiński). We wrześniu 1995 podpisane zostało porozumienie, na mocy którego obie strony zobowiązały się do rozwijania więzi kulturowych, gospodarczych i społecznych.

Bourg-la-Reine utrzymuje kontakty z Warszawą dzięki Stowarzyszeniu Ile-de-France, które organizuje wymiany i podróże o charakterze biznesowym, wymiany szkolne, sportowe i imprezy kulturalne: mistrzostwa piłkarskie, tygodnie handlowe, międzynarodowe spotkania grup roboczych - studia projektów.

W roku 2003, dzięki Stowarzyszeniu Ile-de-France, Bourg-la-Reine nawiązało kontakty z naszym miastem. W wyniku dynamicznej współpracy w dniu 14 marca 2006 r. w Sulejówku podpisana została Karta Przyjaźni Miast Bliźniaczych.


JAK SIĘ ZACZĘŁO?

Pierwsze korespondencyjne kontakty pomiędzy Sulejówkiem a Bourg-la-Reine miały miejsce wiosną 2003 r. poprzez Warszawskie Centrum Demokracji Lokalnej.

Do pierwszych bezpośrednich kontaktów pomiędzy Sulejówkiem a Bourg-la-Reine doszło już w maju 2003 r. podczas wizyty przedstawicieli samorządu i stowarzyszeń Bourg-la-Reine w naszym mieście.

Co się wydarzyło w latach 2004 - 2006?
W styczniu 2004 r. Sulejówek przystąpił do Stowarzyszenia Ile de France dla Promocji i Wymiany z siedzibą w Serocku współpracującego z podparyskim stowarzyszeniem Ile-de-France en Varsovie z siedzibą w Bourg-la-Reine, w ramach którego miały miejsce:

W ROKU 2004
Wymiana grup kombatantów z Sulejówka i podparyskiego Bourg-la-Reine.
„Stoły smakosza” w Bourg-la-Reine z udziałem delegacji z Sulejówka.
Dni Polskie we Francji z udziałem przedstawicieli Sulejówka – chóru, sportowców, artystów, radnych RM, pracowników UM.
Misja Gospodarcza w Sulejówku z udziałem przedstawicieli biznesu gmin podparyskich, podczas której z inicjatywy Pana Burmistrza Waldemara Chachulskiego, został podpisany protokół porozumienia pomiędzy Stowarzyszeniem Forum Gospodarcze Sulejówek i Stowarzyszeniem przedsiębiorców z regionu Essone we Francji.

W ROKU 2005
Wizyta w Sulejówku przedstawicieli władz samorządowych oraz stowarzyszeń miasta Bourg-la-Reine i udział w uroczystościach miejskich z okazji Święta 3-go maja.
Rozgrywki koszykówki w Sulejówku z udziałem sportowców miast polskich stowarzyszonych w Ile-de-France i miast francuskich skupionych wokół Ile-de-France en Varsovie (22 osobowa grupa 13-letnich chłopców).
Zaprzyjaźnione rodziny z Bourg-la-Reine (16 osób) u rodzin z Sulejówka.
Podpisanie umowy o intencji partnerstwa między Sulejówkiem a Bourg-la-Reine.

W ROKU 2006
W dniu 14 marca 2006 r. w Sulejówku podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Sulejówkiem i Bourg-la-Reine (Francja) w ramach miast bliźniaczych.

Dotychczasowa współpraca, za pośrednictwem stowarzyszeń, obejmująca wymianę młodzieży, w tym sportowców, mieszkańców, organizacji, głównie środowisk kombatanckich, przedstawicieli rzemiosła artystycznego, samorządu lokalnego oraz nawiązanie współpracy gospodarczej poprzez podpisanie deklaracji współdziałania i wzajemnej promocji pomiędzy stowarzyszeniami przedsiębiorców przebiegała niezwykle dynamicznie. Podpisanie umowy bliźniaczej bezpośrednio z merostwem Bourg-la-Reine (w trzy miesiące po podpisaniu deklaracji partnerstwa) jest dla społeczności Sulejówka ogromnym wyróżnieniem.

W uroczystości wzięli udział członkowie delegacji z Bourg-la-Reine:

oraz przedstawiciele władz administracji rządowej i samorządowej, Ambasady Francji w Polsce, a także licznie przybyli przedstawiciele naszego miasta.

Karta Przyjaźni Miast Bliźniaczych podpisana 14 marca 2006 r. przez p. Hannę Matracką – Przewodniczącą Rady Miasta Sulejówek, p. Waldemara Chachulskiego – Burmistrza Miasta Sulejówek, p. Jean-Noël Chevreau – Mera Miasta Bourg-la-Reine zobowiązuje władze samorządowe naszych miast do wspierania, poprzez wspólnie ustalone działania, wymiany między Mieszkańcami, Stowarzyszeniami i Samorządami oraz projektów bilateralnych we wszelkich dziedzinach, a w szczególności: edukacji, kultury i sportu, gospodarki, ochrony środowiska.

W przemówieniu wygłoszonym podczas uroczystości p. Jean-Noël Chevreau, Mer Bourg-la-Reine podkreślił, że tradycje współpracy mieszkańców Mazowsza z regionem Ile – de - France sięgają Wiosny Ludów i czasów napoleońskich oraz II wojny światowej i są przykładem historycznych związków, których uhonorowaniem jest podpisana umowa.
Potwierdził to w swojej przemowie p. Waldemar Chachulski – Burmistrz Miasta Sulejówek, który dodał, że podpisanie aktu zbliźniaczenia miasta Sulejówek i miasta Bourg-la-Reine daje solidne podstawy do dalszej budowy prawdziwego europejskiego partnerstwa we wspólnej Europie, ojczyźnie naszych dzieci, wspólnym domu następnych pokoleń.

 • p. Jean Noël Chevreau i p.Guillemette Chevreau –Mer i jego żona
 • p. Françoise Schoeller- Zastępca Mera ds. rodziny i spraw społecznych
 • p. Pierre-François Andrieux - Radny Miasta Bourg-la-Reine ds. Młodzieży i Sportu
 • p. AlainVandaele - Prezes Stowarzyszenia Kółek Sportowych Bourg-la-Reine
 • p. Agnès Szumanski - Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Ile-de-France en Varsovie
 • p. Guy Reppelin - Prezes A.R.A.I (Stowarzyszenia Przyjaźni Międzynarodowych Bourg-la-Reine)

W celu stworzenia ram programowych współpracy zorganizowano z gośćmi, w dniach 14-15 marca, szereg spotkań. Oczekujemy, że wyniesiona z nich wiedza pozwali na sprecyzowanie tematów współpracy na najbliższe miesiące:

I. Gimnazjum Nr 2 - spotkanie z uczniami pod hasłem – „Sport i rekreacja”:

 • dyscypliny sportowe i ich popularność
 • sposoby uprawiania sportu
 • funkcjonowanie sportowych klubów młodzieżowych
 • organizacja zawodów i turniejów sportowych.

II. Miejska Biblioteka Publiczna – spotkanie z kierownikiem MOPS, Pełnomocnikiem Burmistrza ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, przedstawicielem Romów w Sulejówku:

 • poszanowanie różnorodności etnicznej i kulturowej
 • problemy społeczne
 • opieka nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi
 • bezrobocie
 • formy wsparcia dla uzależnionych

III. Zespół Szkół Licealnych – spotkanie z młodzieżą:

 • doświadczenia francuskie w powołaniu Młodzieżowej Rady Miasta
 • funkcjonowanie organizacji młodzieżowych
 • popularność kierunków studiów i zawodów wśród młodzieży francuskiej, doradztwo zawodowe
 • problemy młodzieży – agresja, nieprzystosowanie społeczne

IV. Zespół Szkół Nr 1 – spotkanie w redakcji gazety międzyszkolnej „Co tam w budzie?”:

 • doświadczenia szkół francuskich w funkcjonowaniu „europejskich klas dziedzictwa kulturowego”
 • dzień powszedni ucznia francuskiego
 • hobby i zainteresowania – organizacja wolnego czasu dzieci i młodzieży.

Banery

Stopka

 

Urząd Miasta Sulejówek
ul. Dworcowa 55, 05-070 Sulejówek

 

tel.  +48 22 76-06-201
fax. +48 22 76-06-213

urzad@umsulejowek.pl
ePUAP: /ums/SkrytkaESP

Lokalizacja Sulejówka na mapie

[obiekt mapy] Lokalizacja Sulejówka na mapie