Nawigacja
Menu
Menu
MIASTO
Treść strony
Uroczystość z okazji imienin Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.
W niedzielę 18 marca br. Miasto Sulejówek zorganizowało uroczystość z okazji imienin Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.
Marszałek Piłsudski był wielkim Polakiem i wzorem dla wielu pokoleń. Uroczystość na Jego cześć odbyła się więc w Pałacu. Pałac dla Seniora w Sulejówku udostępnił swe piękne i nowoczesne wnętrza na organizację zarówno wystawy ponad 70 obrazów olejnych będących wiernym odzwierciedleniem zachowanych fotografii portretowych legionistów z lat 1914–1918 oraz 158 kartek imieninowych dla Marszałka przygotowanych przez uczestników konkursu „Kartka dla Marszałka” jak i koncertu zespołu Varsovia Brass Quintet z gościnnym występem tenora Piotra Rafałko, autora zaprezentowanych obrazów.
O godz. 16.00 Pałac zapełnił się Mieszkańcami oraz zaproszonymi gośćmi. Marszałek Piłsudski był Wodzem Naczelnym Polskich Sił Zbrojnych więc na uroczystości obecne były służby mundurowe reprezentowane przez Komendanta Powiatowego Policji w Mińsku Mazowieckim młodszego inspektora Sławomira Rogowskiego, Zastępcę Komendanta Komisariatu Policji w Sulejówku asp. sz. Pawła Kubuja oraz Dyrektora Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku dr inż. Marka Szudrowicza. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili także: Radni Rady Miasta Sulejówek, Dyrektorzy placówek oświatowych z Sulejówka, przedstawiciele organizacji pozarządowych z Sulejówka, członkowie zespołu „Młodzieżówka z Sulejówka”, przedstawiciele firm wspierających działalność kulturalną Miasta Sulejówek, przedstawiciele prasy lokalnej oraz licznie zgromadzeni uczestnicy konkursu plastycznego „Kartka dla Marszałka” wraz z rodzinami.
Uroczystość poprowadził konferansjer Tomasz Szuran.
Arkadiusz Śliwa Burmistrz Miasta Sulejówek w swoim przemówieniu nawiązał do obchodów imienin Marszałka w latach 1924-1926 gdy Piłsudski mieszkał w Sulejówku. Najbardziej zapadły w pamięć jego imieniny w 1926 r. kiedy to do Sulejówka przybyło ponad 3 tysiące ludzi. Marszałek z okazji swoich imienin otrzymywał różne prezenty. Ze wspomnień żony marszałka, Aleksandry Piłsudskiej wynika, że były to niekiedy prezenty nie tyle oryginalne co kłopotliwe.
Tradycja obchodów imienin Marszałka przetrwała po śmierci Piłsudskiego aż do 1939 roku. W tych ostatnich kilku latach obchody rozpoczynano po południu 18 marca od wysłuchania radiowego przemówienia prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego. Składał w nim hołd zmarłemu Wodzowi. Uczestnicy niedzielnej uroczystości mieli okazję obejrzeć na dużym ekranie autentyczne nagranie radiowego przemówienia prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego z roku 1939 udostępnione ze zbiorów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.
Podczas koncertu zespołu Varsovia Brass Quintet z gościnnym występem tenora Piotra Rafałko pierwszy raz przed publicznością zagrano wiele nieznanych pieśni związanych z Piłsudskim oraz Legionistami. W skład zespołu Varsovia Brass Quintet wchodzą wybitni instrumentaliści na co dzień pracujący w Reprezentacyjnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego i Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Solista Piotra Rafałko wystąpił w beliniackim mundurze z 1917 r. Publiczność została oczarowana pięknym głosem solisty, za co nagrodzono go gromkimi brawami. Na koncert przybyli także przedstawiciele Stowarzyszenia im. 2 Szwadronu 11 Pułku Ułanów Legionowych w Wołominie w autentycznym umundurowaniu.
Na zakończenie uroczystości na salę wjechał okolicznościowy tort w kształcie oficjalnego logotypu miejskich obchodów w Sulejówku 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę przygotowany przez Cukiernię Babeczki z Sulejówka oraz ulubione ciasta Piłsudskich.
Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom i Mieszkańcom za udział w uroczystości z okazji imienin Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.
- autor: fot. UMS, data: 2018-03-18