Miasto Sulejówek

Nawigacja

Treść strony

Zaproszenie na Tańce na Gościńcu

Ostatnia szansa na naukę podstaw tańców ludowych już coraz bliżej - 26 sierpnia o godz. 17. Przypomnimy sobie pozostałe tańce wirowe, które prezentowaliśmy do tej pory (oberek, walczyk), ale naszym tematem przewodnim będzie tym razem polka. 

Tańce o rytmach dwumiarowych powszechne niegdyś w Polsce, dziś na nowo odżywają. Coraz częściej pojawiają się w przedszkolach, szkołach, a zwłaszcza na potańcówkach organizowanych w dużych miastach i na wsi. Jednak powrót do nich nie jest prosty nie tylko za sprawą zaniku znajomości podstawowych kroków, lecz także z uwagi na zmiany nawyków ciała w tańcu. Poznanie kroków oraz prostych zasad obowiązujących w tych tańcach, pozwolą tancerzowi na spontaniczność i improwizację, a wszystko to przy zachowaniu charakterystycznych cech stylu i manier wykonawczych.

W Polsce tańców o rytmach parzystych oraz tańców w których część melodii grana jest w rytmie na dwa jest bardzo dużo. Podczas naszych warsztatów tańczyć będziemy głównie polki z Mazowsza i Radomszczyzny. Pojawi się też kilka zabaw tanecznych, bazujących na tych właśnie rytmach. Celem naszych warsztatów będzie nauka i opanowanie w stopniu podstawowym tańców o rytmach polkowych oraz elementów z nimi związanych takich jak: tańczenie w parze, tańczenie po kole, wirowanie w parze w układzie otwartym i zamkniętym oraz używanie różnego rodzaju ozdobników.

Po dwóch miłych instruktorkach w tajniki tańców dwumiarowych wprowadzi nas tym razem pan - Piotr Zgorzelski, jeden z najlepszych instruktorów tańca ludowego, na którego warsztaty (często prowadzone wraz z jego żoną Bogumiłą Zgorzelską) przyjeżdżają ludzie z całego kraju. Piotr Zgorzelski jest etnologiem, basistą i tancerzem w kapeli Janusz Prusinowski Kompania, współzałożycielem warszawskiego Stowarzyszenia „Dom Tańca” (1994) i jego kilkuletnim prezesem. Jest autorem, inicjatorem oraz organizatorem cyklicznych projektów edukacyjno-kulturalnych związanych z muzyką i tańcem tradycyjnym o zasięgu lokalnym oraz międzynarodowym. Pięciokrotnie otrzymywał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie tańca i animacji kulturalnej. Od ponad 20 lat prowadzi warsztaty polskich tańców tradycyjnych w Polsce i na Świecie. Stale współpracuje przy projektach realizowanych m.in. przez IMiT, NIFC, IAM. W 2008 roku powołał do życia Fundację Czas Tradycji, w której realizuje m.in. projekty Taniec Tradycyjny PL oraz Taniec Edu PL.

Trzecie z kolei spotkanie z tańcem tradycyjnym umilać będzie Kapela Niwińskich, w składzie: Mateusz Niwiński - skrzypce, Agnieszka Niwińska - bębenek, Mariza Nawrocka - śpiew , Katarzyna Szurman - harmonia trzyrzędowa. Repertuar kapeli pochodzi głównie z obszaru Mazowsza południowo-wschodniego oraz pogranicza Mazowsza i Małopolski, a w szczególności z Radomszczyzny. Muzycy w swej grze starają się zachować jak najwięcej z ludowej maniery swoich mistrzów, uzyskać energetyczne brzmienie dawnych kapel weselnych. Muzyka, którą grają, jest spontaniczna, niestylizowana i przede wszystkim taneczna. Członkowie kapeli cenią sobie starą, taneczną nutę sprzyjającą spotkaniom, której towarzyszy śpiew, wprowadzając publikę w radosny stan ruchu wirowego.

Ostatnie warsztaty, kończące tegoroczny cykl „Tańców na Gościńcu” mają być przede wszystkim spotkaniem. Spotkaniem z tańcem, z muzyką Mazowsza, ale przede wszystkim z drugim człowiekiem. Zajęcia prowadzone w Gościńcu Goździejewskim nie są na pokaz. Są okazją do zapoznania się z zanikającą na tym obszarze kulturą ludową i okazją do integracji osób z różnych pokoleń i z różnych środowisk – zarówno wiejskich jak i miejskich. Zostawmy w domu wszystkie blokady i wpadnijmy na dechy, aby dać się ponieść spontanicznym pląsom.

 

 

 

  • autor: Lokalna Organizacja Turystyczna Wielki Gościniec Litewski, data: 2017-08-23
  • -
  • -

Banery

Stopka

 

Urząd Miasta Sulejówek
ul. Dworcowa 55, 05-070 Sulejówek

 

tel.  +48 22 76-06-201
fax. +48 22 76-06-213

urzad@umsulejowek.pl
ePUAP: /ums/SkrytkaESP

Lokalizacja Sulejówka na mapie

[obiekt mapy] Lokalizacja Sulejówka na mapie