Miasto Sulejówek

Nawigacja

Treść strony

Koncepcja Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

W środę 7 listopada prezydent Bronisław Komorowski otworzył w Belwederze wystawę „Koncepcja Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku”. Była to pierwsza publiczna prezentacja koncepcyjnego projektu muzeum. Wystawa przewieziona została z Belwederu do Sulejówka, zmontowana w Willi Bzów przy ul. Paderewskiego 94 (dawnej przychodni) i od 11 do 25 listopada udostępniona będzie dla wszystkich.

 

W uroczystości w Belwederze uczestniczyli z Sulejówka: burmistrz Arkadiusz Śliwa, przewodniczący Rady Miasta Adam Lesiński, prezes Towarzystwa Przyjaciół Sulejówka Mirosław Krzysztof Smosarski i sekretarz Rady Muzeum Józefa Piłsudskiego Jacek Zalewski. Był także wicestarosta miński Krzysztof Płochocki.

 

 „Belweder to obecnie nie tylko rezydencja prezydenta RP, jego rodziny, ale także, a może przede wszystkim, to wspomnienia związane z marszałkiem Piłsudskim" - powiedział w środę prezydent, któremu podczas otwarcia wystawy towarzyszyła córka Piłsudskiego, Jadwiga Jaraczewska oraz wnuki Joanna i Krzysztof. „To jest piękny czas, jeżeli możemy myśleć o utrwaleniu w pamięci i przeżyciach polskiego narodu tych wszystkich wielkich wartości, które wiążą się z życiem i działalnością Józefa Piłsudskiego. Jestem przekonany, że te dwa miejsca – Belweder i Sulejówek, dworek Milusin – będą zawsze ze sobą związane" – mówił prezydent. Według niego, to raczej w Milusinie marszałek Józef Piłsudski i jego rodzina spędzili najszczęśliwszy okres ich życia. Prezydent podarował Jadwidze Jaraczewskiej serwetki wyszywane ręką marszałkowej Aleksandry Piłsudskiej.


Ekspozycję otwiera rzeźba-popiersie Józefa Piłsudskiego z 1939 r., autorstwa Konstantego Laszczki. Koncepcję architektoniczną muzeum przygotowali: Krzysztof Jaraczewski, wnuk marszałka, i Radosław Kacprzak (wkrótce stały mieszkaniec Sulejówka). Na wystawie prezentowane są także zdjęcia Milusina z 1938 r. Czesława Olszewskiego, które w przekonaniu twórców wystawy oddają nastrój i kontekst projektu: ideę budynku w otoczeniu zieleni. 

 

Akt powołania Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku został podpisany w dworku Milusin 10 listopada 2008 r. przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego w obecności m.in. córki marszałka Jadwigi Piłsudskiej-Jaraczewskiej oraz ostatniego prezydenta II Rzeczypospolitej Ryszarda Kaczorowskiego. Całość inwestycji zostanie zrealizowana w ramach uchwalonego 6 września 2011 r. wieloletniego programu rządowego. W ramach budowy kompleksu muzealno-edukacyjnego planowane jest odtworzenie wnętrz dworku Milusin oraz remont pierwszego domu Piłsudskich w Sulejówku, czyli tzw. Drewniaka, a także Willi Bzów. Integralną częścią muzeum, poza budynkami, ma być oryginalny ogród marszałka. W planach jest też budowa nowego obiektu mającego pełnić funkcję centrum edukacyjnego, z ekspozycją poświęconą życiu i działalności marszałka. Dwie trzecie jego powierzchni znajdzie się pod ziemią, by budynek nie przytłaczał swoją skalą dworku Milusin. Właśnie w części podziemnej znajdą się stała ekspozycja, strefa edukacyjna, pracownie muzealne i magazyny. W naziemnej części będzie hol wejściowy, który pomieści księgarnię i sklep muzealny, czytelnię starej prasy, kawiarnię, szatnię. W budynku znajdzie się wielofunkcyjna sala przeznaczona na ekspozycje czasowe, konferencje, uroczystości, spotkania. Budowa rozpocznie się w 2014 roku. Otwarcie kompleksu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku przewidziane jest na 11 listopada 2016 r.

 

Twórcy muzeum zamierzają przedstawić postać Józefa Piłsudskiego na szerokim tle historycznym, kulturowym i społecznym; chcą też przekazać i upowszechnić reprezentowane przez niego wartości i tradycje idei niepodległościowych, idei Rzeczpospolitej i budowy państwa. Muzeum ma kształtować postawy obywatelskie oraz poczucie dumy z polskiej historii. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku prowadzone jest wspólnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego, dotychczasowego gospodarza Milusina. Przed podpisaniem aktu powołania muzeum willa była udostępniona zwiedzającym jako Dom Pamięci Józefa Piłsudskiego, od czasu gdy 10 listopada 2000 r. fundacja odzyskała dworek od samorządu Sulejówka. Milusin został wybudowany jako dar od żołnierzy marszałka. Józef Piłsudski zamieszkał tam wraz z rodziną od 13 czerwca 1923 r.

 

 • autor: Jacek Zalewski
 • P.o. dyrektora muzeum Krzysztof Jaraczewski wita prezydenta Bronisława Komorowskiego.
  P.o. dyrektora muzeum Krzysztof Jaraczewski wita prezydenta Bronisława Komorowskiego.
  • autor: foto: Zygmunt Fit - Muzeum Józefa Piłsudskiego
 • Krzysztof Jaraczewski dziękuje władzom Sulejówka za wieloletni wkład materialny w przygotowanie muzeum, wszyscy zwracają...
  Krzysztof Jaraczewski dziękuje władzom Sulejówka za wieloletni wkład materialny w przygotowanie muzeum, wszyscy zwracają się ku burmistrzowi Arkadiuszowi Śliwie.
  • autor: foto: Zygmunt Fit - Muzeum Józefa Piłsudskiego
 • Prezydent Bronisław Komorowski przekazuje Jadwidze Jaraczewskiej odnalezioną oryginalną serwetkę haftowaną w Belwederze...
  Prezydent Bronisław Komorowski przekazuje Jadwidze Jaraczewskiej odnalezioną oryginalną serwetkę haftowaną w Belwederze przez Aleksandrę Piłsudską.
  • autor: foto: Zygmunt Fit - Muzeum Józefa Piłsudskiego
 • Makietę budynku edukacyjnego prezentują prezydentowi Krzysztof Jaraczewski i Radosław Kacprzak.
  Makietę budynku edukacyjnego prezentują prezydentowi Krzysztof Jaraczewski i Radosław Kacprzak.
  • autor: foto: Zygmunt Fit - Muzeum Józefa Piłsudskiego
 • Nad makietą, od lewej: Arkadiusz Śliwa, Jacek Zalewski, Adam Lesiński, Mirosław Krzysztof Smosarski i Krzysztof Płochocki.
  Nad makietą, od lewej: Arkadiusz Śliwa, Jacek Zalewski, Adam Lesiński, Mirosław Krzysztof Smosarski i Krzysztof Płochocki.
  • autor: foto: Zygmunt Fit - Muzeum Józefa Piłsudskiego

Banery

Stopka

 

Urząd Miasta Sulejówek
ul. Dworcowa 55, 05-070 Sulejówek

 

tel.  +48 22 76-06-201
fax. +48 22 76-06-213

urzad@umsulejowek.pl
ePUAP: /ums/SkrytkaESP

Lokalizacja Sulejówka na mapie

[obiekt mapy] Lokalizacja Sulejówka na mapie