Miasto Sulejówek

Nawigacja

Treść strony

ODPADY PO ŚRODKACH  OCHRONY ROŚLIN

ODPADY PO ŚRODKACH  OCHRONY ROŚLIN  DOSTARCZAMY DO PUNKTU SELEKTYWNEGO ZBIERANIA ODPADÓW  KOMUNALNYCH LUB DO PRZEDSIĘBIORCY PROWADZĄCEGO JEDNOSTKI HANDLU DETALICZNEGO LUB HURTOWEGO, KTÓRY SPRZEDAJE ŚRODKI NIEBEZPIECZNE BĘDĄCE ŚRODKAMI OCHRONY ROŚLIN

P7VgGmiuxQsMAAAAAElFTkSuQmCC

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U.z 2024 r. poz. 399 z późn. zm.) gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania. W przypadku środków ochrony roślin, które mogą być stosowane przez osoby fizyczne– odpady tych środków można zakwalifikować do odpadów komunalnych ponieważ mowa tutaj o preparatach, które: mogą być wykorzystywane w gospodarstwach domowych i nie wymagają posiadania szczególnych uprawnień. Takie odpady gmina przyjmuje w PSZOK w których przyjmowane są wszystkie odpady komunalne (w tym niebezpieczne) wytworzone przez osoby objęte gminnym systemem odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych.

Natomiast kwestie odbioru opakowań po środkach niebezpiecznych będących środkami ochrony roślin od podmiotów gospodarczych reguluje ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. z 2024 r. poz. 927). W myśl art. 43 tej ustawy przedsiębiorcy prowadzący jednostki handlu detalicznego lub hurtowego, którzy sprzedają środki niebezpieczne będące środkami ochrony roślin zobowiązani są do przyjmowania od użytkowników odpadów opakowaniowych po tych środkach. Natomiast użytkownik środków niebezpiecznych będących odpadami niebezpiecznymi jest obowiązany zwrócić odpady opakowaniowe po tych środkach przedsiębiorcy, o których mowa powyżej. Kto tego obowiązku nie wykona – podlega karze grzywny  (art. 61 ww. ustawy).  Odmowa przyjęcia takich opakowań przez sprzedawcę podlega administracyjnej karze pieniężnej w wysokości od 10 000 zł do 1 000 000 zł (art. 56 ust. 1 pkt 13 w zw. z art. 57 pkt 3), wymierzanej przez właściwego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska (art. 58 ust. 1). Tak więc zwrócenie takiego opakowania do PSZOK, naraża na karę grzywny oraz grozi niewłaściwym zagospodarowaniem takiego typu odpadów.

Podkreślić należy, że niektóre środki ochrony roślin, z uwagi na ich toksyczność np. fumiganty zawierające fosforek glinu i magnezu, mogą być stosowane jedynie przez profesjonalne, wyspecjalizowane i odpowiednio przeszkolone podmioty posiadające odpowiednie uprawnienia. Odpady tych środków są odpadami niebezpiecznymi. W celu prawidłowego zagospodarowania tych odpadów  należy zgłosić się do firmy posiadającej uprawnienia do odbioru odpadów niebezpiecznych (tj. transportu, zbierania lub przetwarzania takich odpadów) uprzednio upewniwszy się, aby przekazywać te odpady wyłącznie sprawdzonym i legalnie działającym podmiotom.

Z uwagi na opisane powyżej obowiązki wynikające z przepisów, oraz szkodliwe właściwości środków ochrony roślin należy rygorystycznie zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa określone dla tych środków (określone np. na etykietach). Substancje te powinny być użytkowane zgodnie z przeznaczeniem, a opakowania należy zwrócić do uprawnionych podmiotów. Opakować takich nie można umieszczać w pojemnikach na odpady komunalne.

Więcej informacji w tym zakresie  można znaleźć na stronie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, KRUS :

oraz stronach KRUS : https://www.gov.pl/web/krus/jak-postepowac-ze-zuzytymi-opakowaniami-po-srodkach-ochrony-roslin

Informacje o systemie zbiórki opakowań po środkach ochrony roślin dostępne są również na  stronie https://systempsor.pl/home/.

Pamiętajmy zdrowie i życie ludzkie jest dobrem najważniejszym!

  • autor: Ref. Ochrony Środowiska i Gospodarowania Odpadami

Banery

Stopka

 

Urząd Miasta Sulejówek
ul. Dworcowa 55, 05-070 Sulejówek

 

tel.  +48 22 76-06-201
fax. +48 22 76-06-213

urzad@umsulejowek.pl
ePUAP: /ums/SkrytkaESP
e-Doręczenia:
AE:PL-96577-27717-VJEWR-29 

Lokalizacja Sulejówka na mapie

[obiekt mapy] Lokalizacja Sulejówka na mapie