Nawigacja
Menu
Menu
MIASTO
Treść strony
100 Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę
W niedzielę 11 listopada 2018 r. obchodziliśmy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Uroczystości w Sulejówku rozpoczęły się przy Kopcu Współtwórców Niepodległej zbiegu Al. Piłsudskiego i ul. Paderewskiego o godz. 12.00 wspólnym odśpiewaniem Hymnu Państwowego Rzeczypospolitej Polskiej w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu". Burmistrz Miasta Wraz z Zastępcą Burmistrza wyeksponowali Flagę Rzeczypospolitej Polskiej – dar Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Oprawę muzyczną zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta AKORD pod dyrekcją majora Edwarda Myśliwczyka. Następnie gościnnie wystąpili polscy uczniowie z Gimnazjum w Podbrzeziu na Litwie, którzy zaśpiewali „Marsz Pierwszej Brygady” oraz „Walc Wileński”. Harcerze Hufca ZHP Sulejówek im. Batalionu "Zośka" rozdali licznie zgromadzonym uczestnikom wydarzenia okolicznościowe karty z tekstem hymnu, widokówki z Miasta Sulejówek wydane z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz biało-czerwone chorągiewki.
Mieszkańcy Sulejówka mieli również możliwość podziwiania patriotycznego zjazdu motocykli pn. MOTOParada Niepodległości zorganizowanego przez Fundację Jednym Śladem. W tym roku w paradzie udział wzięła rekordowa liczba maszyn - ponad 800. Motocykliści, którzy w tym dniu przyjechali do Sulejówka otrzymali od Miasta Sulejówek biało-czerwone opaski. Strażacy OSP Sulejówek przygotowali specjalnie w tym dniu pyszną grochówkę, która rozeszła się w trybie błyskawicznym. O godz. 13.45 przedstawiciele wszystkich zgromadzonych motocyklistów wraz z Burmistrzem Miasta złożyli przy Kopcu Współtwórców Niepodległej wieniec w barwach narodowych a następnie wyruszyli do Warszawy. Parada motocykli promująca radosne świętowanie Święta Niepodległości na stałe zagościła już w kalendarzu sulejóweckich wydarzeń. Parada ma fenomenalną siłę jednoczenia i pozytywnej manifestacji Niepodległości. Wszystkim osobom zaangażowanym w poprawę bezpieczeństwa oraz wszystkim uczestnikom parady bardzo dziękujemy za udział.
Po raz pierwszy w Sulejówku podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości członkowie grupy Retro Cars Masovia zrzeszającej właścicieli zabytkowej motoryzacji zorganizowali Spotkanie Klasycznej Motoryzacji na terenie Centrum Rozwoju Edukacji w Sulejówku, w którym wzięło udział ponad 70 samochód zabytkowych, klasycznych i tak zwanych youngtimer’ów wraz z licznie zgromadzonymi członkami załóg. Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość obejrzenia wspaniałych dzieł sztuki motoryzacyjnej w klasycznym wydaniu, które wzbudzały duże zainteresowanie. W pełnej krasie można było obejrzeć wszystkie pojazdy podczas parady, która na zakończenie wydarzenia przejechała ulicami Sulejówka. Dziękujemy uczestnikom Spotkania Klasycznej Motoryzacji za odwiedzenie Sulejówka i umożliwienie Mieszkańcom Sulejówka podziwiania motoryzacyjnych perełek oraz zapraszamy na kolejne takie spotkanie w 2019 podczas obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Główne uroczystości miejskie rozpoczęły się o godz. 16.30 na Skwerze Niepodległości w Sulejówku. Centralnym obiektem wieczornego apelu był jak zawsze Kopiec Współtwórców Niepodległej, wsparty zaś na szabli Marszałek Polski Józef Piłsudski z pomnika symbolicznie świętował wspólnie z mieszkańcami, wpatrując się z dumą w kompanię honorową. Uroczystość poprowadził Jacek Zalewski. Na otwarcie wystrzeliło z moździerza Bractwo Strzelców Kurkowych „Lechity” im. Józefa Piłsudskiego z Otwocka. Zuchy i Harcerze Hufca ZHP im. Batalionu Zośka w Sulejówku pomagali w uświetnieniu uroczystości stojąc z pochodniami. Wojskową Asystę Honorową podczas uroczystości tworzyła 1. Warszawska Brygada Pancerna im. Tadeusza Kościuszki. Obecne były wszystkie poczty sztandarowe z miasta oraz sztandar szkoły z Podbrzezia na Wileńszczyźnie. Stawili się również kawalerzyści – rekonstruktorzy kultywujący tradycje 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. W uroczystościach niezawodnie uczestniczyła rzesza mieszkańców Sulejówka, w tym wiele rodzin z dziećmi. Hymn Państwowy Rzeczypospolitej Polskiej został odegrany przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą AKORD pod dyrekcją majora Edwarda Myśliwczyka i odśpiewany przez Chór Kameralny Miasta Sulejówek. Zabrzmiał również Hejnał Miasta Sulejówek, którym jest melodia refrenu „Marszu Pierwszej Brygady”.
Nieplanowany wcześniej punkt uroczystości nawiązał do pośmiertnego uhonorowania przez Prezydenta RP Orderem Orła Białego grupy 25 wybitnych Polaków z XX wieku. Było to nadrobienie wieloletnich zaległości wobec m.in. Marii Skłodowskiej-Curie, Władysława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Janusza Korczaka. W tak elitarnym gronie znalazło się dwóch stałych mieszkańców przedwojennej gminy Sulejówek – Marszałek Sejmu Maciej Rataj i Premier Jędrzej Moraczewski. Uroczystość przekazania orderów rodzinom odbyła się w Pałacu Prezydenckim dwie godziny przed naszym apelem. Prosto stamtąd Order Orła Białego dla Jędrzeja Moraczewskiego przywiózł i zaprezentował mieszkańcom miasta Krzysztof Smosarski, Gospodarz Izby Pamięci Zofii i Jędrzeja Moraczewskich w dworku Siedziba.
Przy Pomniku Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego głos zabrał Burmistrz Miasta Sulejówek Arkadiusz Śliwa, Poseł na Sejm RP Czesław Mroczek oraz Kamil Wichrowski asystent Posłanki na Sejm RP Teresy Wargockiej, który odczytał okolicznościowy list. Stricte wojskowym elementem był Niepodległościowy Apel Pamięci. Po potrójnej salwie kompanii honorowej długi orszak gości, władz samorządowych, sulejóweckich instytucji i organizacji złożył pod Kopcem Współtwórców Niepodległej kwiaty.
Następnie kolumna marszowa wraz z kompanią honorową Wojska Polskiego przeszła ulicami miasta do kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Sulejówku, gdzie o godz. 18.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, którą w intencji Ojczyzny i Miasta odprawił ks. proboszcz dr hab. Krzysztof Kietliński. Muzyczną oprawę zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego im. gen. Józefa Wybickiego pod batutą kpt. Łukasza Kukulskiego, która wystąpiła w roli podwójnej: uczestniczyła w liturgii, a później towarzyszyła kwartetowi wokalnemu w pięknym koncercie. Razem z orkiestrą w kościele uczestniczyła kompania honorowa 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki z Warszawy Wesołej. Po mszy świętej odbył się koncert okolicznościowy Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego z towarzyszeniem solistów: Remigiusz Łukomski – bas, Dariusz Pietrzykowski – tenor, Bernadetta Grabias – mezzosopran, Aleksandra Okrasa-Wachowska – sopran. Koncert poprowadził Tomasz Szuran wprowadzając uczestników w kontekst historyczny i muzyczny poszczególnych utworów. Soliści zaśpiewali pieśni legionowe i patriotyczne m.in. „Białe róże”, „O mój rozmarynie”, „Piechota”, „Ułani, ułani”, „Piękna nasza Polska cała” oraz najpiękniejsze arie operowe m.in. Aria Skołuby z opery „Straszny Dwór", Aria Lauretty „O Mio babbino caro” z opery „Gianni Schicchi", „Flower duet” z opery „Lacme”. Na zakończenie kwartet solistów wykonał „Marsz Pierwszej Brygady”.
Burmistrz Miasta Sulejówek składa serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom uroczystości, w szczególności pocztom sztandarowym, Kompanii Honorowej, Orkiestrze Reprezentacyjnej, Orkiestrze Akord, Chórowi Miasta, służbom czuwającym nad bezpieczeństwem, delegacjom i przedstawicielom instytucji, szkół oraz organizacji pozarządowych, harcerzom, Fundacji Jednym Śladem, motocyklistom, członkom grupy Retro Cars Masovia, strażakom OSP a także młodym artystom z Wileńszczyzny.
Organizację uroczystości wsparły Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. - partner sulejóweckich Obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. to operator elektroenergetycznego systemu przesyłowego w Polsce. Są właścicielem ok. 14,2 tys. km linii oraz 106 stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć. Odpowiadają za utrzymanie, eksploatację i rozwój systemu przesyłowego, co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski.
Burmistrz Miasta Sulejówek w szczególności dziękuje Mieszkańcom za tak liczne przybycie i wspólne przeżywanie Narodowego Święta Niepodległości w Sulejówku.
- autor: fot. Tomasz Mirkowski, UMS, data: 2018-11-11